Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víme, oč jde, shodli se hráči před velkou golfovou nedělí

Hlavní tribuna u 18. jamky na Czech Open 2010. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

21 2010
Ne zrovna často se na českém území rozhoduje o tak zásadních věcech v nějakém sportovním odvětví, jak je tomu o tomto víkendu v Čeladné. Tři muži hrají o právo startu v Ryder Cupu, tedy v zápase, nad nějž v golfu není. Týmy Evropy a USA se na začátku října střetnou ve velšském Celtic Manor a některá z tváří Czech Open by měla být při tom.

Mohlo to být ještě nabitější, ale startovní pole jednak prořídlo pozdními odhláškami některých předních profesionálů, ale hlavně se jiní vůbec nepřihlásili. Padraig Harrington a Paul Casey podle všeho spoléhají na divokou kartu kapitána Colina Montgomerieho.

To nic nemění na tom, že podbeskydské hřiště Old Course je dějištěm velkého souboje. Dnes se notně přiostřil, i když v golfu to málokdy vypadá na nějaký tuhý boj. A sobotní třetí kolo podle toho vypadalo - zdánlivě poklidné, prosluněné, příjemně okořeněné dobrými výkony. Nikde žádný stres. A přece...

Miguel Ángel Jiménez, třetí kolo Czech Open 2010.

Miguel Ángel Jiménez, třetí kolo Czech Open 2010.

"Opravdu to chci. Je pro mě velice důležité dostat se do týmu," potvrdil Miguel Ángel Jiménez, jenž se před nedělním finále dělí o druhé místo.

Španěl je na tom ze všech přítomných uchazečů o start v Ryder Cupu nejlíp. Kdyby v neděli vyhrál, posunul by se z osmého na šesté místo evropského žebříčku. Odtud se do týmu kvalifikuje první pětka, ale vzhledem k tomu, že se ještě vede žebříček světový podle výsledků na turnajích mimo starý kontinent, dojde na redukované pořadí.

A to je šance pro další hráče Czech Open, kteří v prvním víkendovém kole oním "klidným" způsobem zaveleli na zteč. Zejména lídr Peter Hanson, jehož náskok čtyř a více ran před ostatními je impozantní. "Všichni víme, oč tu hrajeme, naše motivace je nesmírně veliká," potvrdil Švéd.

Peter Hanson (vlevo) a Fredrik Widmark, poslední flight třetího kola Czech Open 2010.

Peter Hanson (vlevo) a Fredrik Widmark, poslední flight třetího kola Czech Open 2010.

V evropském rydercupovém pořadí je patnáctý, zisk prémie 333 330 eur za výhru z Čeladné by jej katapultovalo na osmou pozici před Caseyho i Harringtona.

"Když to nevyjde tady, zkusím to za týden v Gleneagles," dodal odhodlaně Hanson. Jiménezova situace je jiná, čeká jej svatba v rodině a na Johnnie Walker Championship do Skotska neletí, a tak je Czech open jeho poslední šancí.

Třetím ohařem ve startovním poli na podbeskydském hřišti je Simon Dyson, jenž se s Jiménezem dělí o druhé místo. V rydercupovém počítání je na tom takřka stejně jako Hanson, má o nějaký ten tisíc méně a figuruje na šestnácté pozici.

Simon Dyson, pro-am Czech Open 2010.

Simon Dyson, pro-am Czech Open 2010.

O svou příležitost v tomto týdnu naopak už asi přišel jedenáctý Ross McGowan, jenž je na Czech open po sobotě s bilancí +1 na dělené 41. pozici.

"Musím začít v klidu. Musím se věnovat své hře," umiňoval si Hanson dopředu na program finálového kola. "Může to být nervóznější, nějaký tlak tam určitě bude," předpověděl.

Neděle v Čeladné bude rozhodně jiná než sobota, čeká se mnohem víc vzruchu. V platnosti ale zůstává, že na moravské půdě jde o světové věci.Najdete na iDNES.czmobilní verze