Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Villeneuve touží po návratu do formule 1. V týmu Villeneuve

Jacques Villeneuve (vlevo) by rád následoval Michaela Schumachera a vrátil se do světa formule 1. | foto: Jan Karásek, MAFRA

2 2010
Po Michaelu Schumacherovi se může do formule 1 vrátit další mistr světa. Kanaďan Jacques Villeneuve se v 39 letech o místo v šampionátu uchází dokonce s vlastním týmem. Dá mu mezinárodní federace šanci?

Živil se jako zpěvák a vydal i vlastní album. Občas ho potkáte v centru Montrealu, jak diriguje provoz ve vlastní restauraci, a byl i jednou z osmi legend, které v únoru ve Vancouveru nesly při zahajovacím ceremoniálu olympijskou vlajku.

Teď se však Jacques Villeneuve chce vrátit k tomu, co miluje. K formuli 1.

Mistr světa z roku 1997 totiž před pár dny představil tým Villeneuve Durango, který se u Mezinárodní automobilové federace FIA uchází o místo v F1 pro příští sezonu. A 39letý Kanaďan netouží jen po roli manažera, ale i jezdce. "Nikdo by neodmítl šanci projet se ve formuli 1 a neudělal bych to ani já."

Když Schumacher, tak já taky

Ze světa F1 odešel před čtyřmi lety, věnoval se hudbě, když vystupoval v rodinné kapele se svými sestrami. Vydal album, ke kterému složil texty i hudbu –mimo jiné zpíval o svém otci Gillesovi, rovněž mistru světa F1.

Podnikal, zkoušel závody v LeMans i americkou sérii NASCAR. Jenže ve chvíli, kdy návrat do F1 ohlásil jeho odvěký rival Michael Schumacher, zatoužil znovu nakouknout do F1 i on. Zajímal se o něj Lotus, ale nakonec dal pro letošek šanci jiným. Chtěl ho i tým StefanGP, jenže ten nebyl při loňském výběru nových stájí do F1 mezi vyvolenými.

A tak se to Villeneuve rozhodl řešit na vlastní pěst. Když pak v polovině srpna ve Švýcarsku nový tým Villeneuve-Durango představoval, tvrdil: "Nejde o projekt na tři roky, ale na čtyřicet."

FIA se nechce znovu spálit

Možná už tato slova byla v rámci "předvolební" rétoriky. Villeneuve totiž může mít klidně připraveny miliony dolarů, může mít dokonale zpracovaný projekt, ale místo v F1 vůbec nemusí dostat. O něm v nejbližší době rozhodne FIA, zatím však není jasné, kdy to bude.

"Nevím, jestli už někdo prezentoval tým, aniž by měl formální odpověď, že se na start závodu postaví. Ale pokud ta odpověď bude pozitivní, vůbec nemám strach o naši budoucnost," řekl Villeneuve.

Ve formuli 1 je nyní dvanáct týmů, FIA jich chce mít dlouhodobě třináct. S výběrem nového účastníka však otálí po loňské zkušenosti, kdy mezi vyvolenými byla americká stáj US F1, která poté zkrachovala.

"Letos to bude pro všechny těžší, protože FIA nechce, aby se opakovalo fiasko z minulého roku. Tvrdě pracujeme, ale vůbec netušíme, co se stane. Náš projekt může být nejlepší, ale možné je i to, že nás odmítnou," tvrdí Villeneuve.

Podle serveru autosport.com je hlavním favoritem na jediné volné místo tým Epsilon Euskadi. Překvapí však Villeneuve?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze