Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pilný žák dvou učitelů zatím hraje druhé housle. Ale až se zklidní...

Viktor Půlpán z Pardubic zakončuje na brněnský koš, zastavit ho nedokázal Roman Zachrla. | foto: Michal Klíma, MAFRA

12 2014
Hra na dva rozehrávače, to je basketbalová postmoderna. Následovat jeden ze světových trendů, to však jde české reprezentaci dost obtížně, když za Tomášem Satoranským zeje ohromná výkonnostní propast. Jeden z náctiletých mladíků, kteří pracují na jejím zasypání, se jmenuje Viktor Půlpán. A v Kooperativa NBL patří k důležitým stavebním kamenům pro lídra tabulky JIP Pardubice.

Před sezonou přislíbil trenér Dušan Bohunický teprve osmnáctiletému talentu velký prostor. Tento slib dnes plní. Půlpán tráví na hřišti v průměru 18 minut na zápas.

Například po souboji s Ariete Prostějov byl označen za první hvězdu zápasu. Za 26,5 minuty na hřišti tehdy nastřílel 14 bodů, doskočil i získal po čtyřech míčích a přidal pět asistencí.

Odchovanec „welschovské“ líhně z východočeských Holic si však žádné velké zásluhy o aktuální kralování Pardubic české nejvyšší soutěži nedělá. „Za naším skvělým startem je široká rotace a velká zkušenost. Do týmu přišli Dušan Pandula, Ondra Kohout a Joseph Wall,“ soudí Půlpán.

A pochválí i svého kolegu na dirigentské pozici - Levella Sanderse, o plných 21 let staršího: „Ell to tady drží svými zkušenostmi.“

Není se asi co divit, že český mladík slova amerického veterána hltá. „Pro mě je spolupráce s Ellem hrozně moc prospěšná. Potkáváme se každý trénink, hrajeme spolu. Jako mladší jsem byl hodně poblázněný, poradil mi, ať jako rozehrávač na pozici jedna hru co nejvíce zklidním a nedělám zbytečné ztráty,“ popisuje Půlpán, v čem už dostal instrukce.

Co se týče učitelů, těžko by si mohl přát lepší. Kromě Sanderse jej cennými radami zásobuje i hlavní trenér Dušan Bohunický, v minulosti opora Sparty Praha či Kondorů Liberec.

Viktor Půlpán

rozehrávač, 190 cm

Narodil se 17. srpna 1996. S basketbalem začínal v Holicích, od minižákovských kategorií však působí v Pardubicích. S tamním mládežnickým klubem BK Synthesia vybojoval několik českých titulů. V kategoriích do 17 let (2013) i do 19 let (2014) byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finálového turnaje.

Od sezony 2013/14 zároveň působí v nejvyšší české soutěži v dresu JIP Pardubice a hostuje do první ligy za Sokol Hradec Králové.

V reprezentaci stihl Viktor Půlpán evropské šampionáty do 16 let 2012 i letošní evropský šampionát osmnáctiletých.

Mládežnickými výběry České republiky prošla i jeho starší sestra Aneta, dnes křídlo prvoligového Noem Arch Brno, starší sourozence následuje desetiletý benjamínek Marek.

Právě důvěry slovenského kouče, který se na začátku tisíciletí usadil v Česku, s Půlpán velice cení. „Znamená pro mě hrozně moc,“ děkuje hráč. „Už minulou sezonu, když jsem začínal v NBL, jsem dostával od trenéra Bohunického hodně příležitostí. Snažím se každou minutu maximálně využít.“

Svou hrou však Půlpán spíše než někdejšího čarostřelce Bohunického připomíná kontrolora Sanderse. Svou kvalitu v roli zásobovače spoluhráčů prokázal i během letního mistrovství Evropy do 18 let: s 6,7 asistencemi na zápas byl na turnaji jasně nejlepší. V klíčovém duelu proti Anglii, který rozhodl o setrvání Čechů v elitní divizi, jich nasbíral dokonce 13.

Ve své druhé sezoně v NBL si připisuje „jen“ 2,6 finální přihrávky na utkání, významně však pozvedl svůj loňský průměr 0,9. (Pro srovnání: ti nejlepší ligoví rozehrávači sbírají nad pět asistencí za zápas, na hřišti však tráví o více než deset minut déle než Půlpán.)

Na cestě mezi českou basketbalovou špičku poznává východočeský mladík i mimosportovní úkoly, jejichž plnění se žádá od profesionálního sportovce. Třeba společný projekt „Beksy“ a Komorní filharmonie Pardubice.

„Tu spolupráci si hodně užívám,“ tvrdí Půlpán. „Už jsme měli několik společných akcí - natáčeli jsme video, byli fotit... Bavili jsme se filharmoniky a dozvěděli se, jak to oni mají ve své kariéře. To pro mě bylo hodně zajímavé.“

Před objektivem se Půlpán ocitl v úloze trumpetisty či houslisty. Zvlášť druhý z obou svěřených nástrojů mu však nebyl cizí. „Sestra Aneta na housle hrála, takže jsem se s nimi doma setkával často,“ prozrazuje na někdejší členku juniorských basketbalových reprezentací.

Čtyřiadvacetiletá Aneta dnes střílí na koš už jen v rámci snahy odreagovat se od studia paragrafů, o šest let mladší zatím hodlá naplno krotit míč. „Největším snem, asi jako každého, je NBA. Cílem je ale dostat se do Evropy a bylo by skvělé zahrát si Euroligu proti nejlepším evropským hráčům,“ přál by si.

Dnes patří Viktor Půlpán k největším talentům v Kooperativa NBL. A zítra?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze