Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S Rubiem se český talent viděl, Papalukas mu předal recept na úspěch

Pardubický basketbalista Viktor Půlpán postupuje s míčem dopředu, stíhá ho nymburský Vojtěch Hruban. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

12 2015
Elitní kemp v italském Trevisu hostí rok co rok ty nejzajímavější basketbalové naděje z Evropy. Tomáš Satoranský či David Jelínek se ho zúčastnili opakovaně, z Čechů naposledy přijal pozvánku obrovitý Ondřej Balvín. A letos se mezi vyvolené vešel Viktor Půlpán, osmnáctiletý rozehrávač Pardubic.

Holický odchovanec si své působení mezi největšími nadějemi starého kontinentu opravdu užíval. „Už jenom trénovat pod takovými trenéry nebo při zápase vědět, ze se na nás dívají Ricky Rubio a Kyle Lowry, to je velký zážitek. Sice jsme se s nimi přímo nepotkali, ale i tak to bylo super,“ má spoustu nezapomenutelných zážitků Půlpán.

Při rozdělení účastníků do čtyř týmů se dostal pod ruce Kaleba Canalese, jenž jako asistent u týmu NBA Dallas Mavericks pracuje mimo jiné s hvězdou největšího formátu Dirkem Nowitzkým. Pod vedením zámořského kouče odehrál Půlpán i zápasy proti ostatním účastníkům, a i když se jeho týmu zrovna nevedlo, na kempu rozhodně nezklamal.

„Nehráli jsme špatně, ale bylo tam hodně dobrých kluků, hrálo se ve velké rychlosti a nám to nepadlo. Trenér nás ale i tak pochválil, že jsme nehráli sobecky. Bohužel výsledky podle toho nevypadaly, abychom mohli být spokojení,“ litoval Půlpán.

Trenér Canales na něj přesto udělal dojem: „Nevybavuji si, že by na někoho řval. Snažil se to spíše vysvětlit. Chtěl po nás rychlou hru dopředu, agresivní nájezdy, půjčovat si míč a díky extrapassům vytvářet střelecké pozice.“

Fotogalerie

Hráči během třídenního kempu prošli nejen drily na hru po cloně, přihrávky či hru 1 na 1, ale zároveň byly přísnému testování podrobeny jejich fyzické schopnosti. „U jednoho cvičení jsme byli vždycky po trojicích, ve kterých jsme byli hodně vyrovnaní. Nedokážu tak odhadnout, jak jsem dopadl v porovnání s ostatními,“ říkal Půlpán. Podle zveřejněných výsledků však patřil mezi nejlepší.

Zatímco Lowry či Rubio byli pro účastníky „nedosažitelnými“, jiná basketbalová legenda jim věnovala svůj čas i pár cenných rad. Řeč je o jednom z nejlepších basketbalistů let nedávných a bývalého nejužitečnějšího hráče Euroligy Theo Papalukasovi.

„Vyprávěl o své kariéře, jak ze začátku nebyl dříč. Říkal, že mě spoustu slabin. Jediné, co uměl, bylo výborně číst hru, ale to mu pak už přestalo stačit. Na střelbě a atletičnosti musel dennodenně pracovat, aby vše zlepšil,“ uvědomuje si Půlpán, že není nic zadarmo.

Nakonec přidal i několik praktických ukázek ze svého pověstného umění: „Ukazoval nám spoustu přihrávek, zajímavosti pro čtení hry... To bylo hlavně pro nás rozehrávače zajímavé.“

Nadějný rozehrávač si tak po úspěšné premiérové sezoně mezi seniory v Kooperativa NBL připsal do svého portfolia další položku, která mu může významně pomoci na startu kariéry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze