Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Polášek se v tréninku učí skokanskému umění od Koudelky

Skokan na lyžích Viktor Polášek (vlevo) patří k velkým nadějím české reprezentace. Nedávno nechyběl ani při vyhlášení nejlepších tří lyžařů Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

7 2015
Před rokem znali Viktora Poláška jen zasvěcení. Jenže minulá sezona mladíka z Nového Města na Moravě vystřelila mezi největší skokanské talenty. A to přesto, že do té doby kombinoval jako sdruženář skoky s během.

Teď už jsou Poláškovi novoměstské můstky na Šibenici malé. „Naposledy jsem na nich skákal asi před třemi roky. Už chodím jen na devadesátky a stodvacítky,“ říká osmnáctiletý mladík.

Loni začal trénovat s juniory pod vedením reprezentačního kouče Jakuba Jiroutka, na novou sezonu se připravuje s českou jedničkou, Romanem Koudelkou. A doufá, že se v zimě posune zase o kus dál.

V zimě se blýskl osmým místem na juniorském mistrovství světa. „Sezona byla parádní. Žádné české závody jsem neabsolvoval, ale na mezinárodní scéně jsem si to vynahradil,“ ohlíží se.

Poláškovy výkony zaujaly i legendu skokanského světa Andrease Goldbergera. Expert rakouské televize jej chválil v televizním přenosu. „Doslechl jsem se to od trenéra až se zpožděním. Nechtěl mě při závodech znervóznit. Je to dobrý pocit, že o mně ve světě ví a začínají se ptát,“ reaguje skromně Polášek.

Pochvala od „Goldiho“, který v devadesátých letech vyhrál dvacet závodů Světového poháru a dvakrát celé Turné čtyř můstků? Potěšující a zároveň zavazující. „A taky motivující,“ dodává Polášek.

Jeho výsledek na juniorském mistrovství světa byl nejlepším českým výsledkem od triumfu Romana Koudelky v roce 2007. Polášek dokonce sahal po medaili, nebýt odpočtu bodů za vítr.

Rakouský kouč českého týmu Richard Schallert hned dal talentovanému mladíkovi šanci také v reprezentačním áčku, když ho nominoval na mistrovství světa do Falunu. Hlavně proto, aby se otrkal.

Polášek startoval v závodě smíšených týmů, v kvalifikaci na velkém můstku neuspěl. Nijak zvlášť se nestresoval. „Chtěl jsem si šampionát užít a předvést to, co jsem ukazoval celou sezonu. A nabrat zkušenosti.“

Nejvíc času teď tráví v Liberci, kde se skokani připravují. Podle nového modelu vede Schallert Koudelku, který loni zažil životní sezonu, a spolu s ním juniory. Další kouč Michal Doležal má na povel ostřílené mazáky v čele s Jakubem Jandou a Janem Maturou, ale také dalšího skokana z Nového Města - Miloše Kadlece. „Jsme rozdělení kvůli tomu, aby nás nebylo patnáct najednou. V naší skupině je také třetí Novoměšťák - Vojta Štursa,“ přibližuje Polášek.

Zákaz surfování mu nevadí

Běžně si dopřává i další sporty, ale snaží se vyhnout těm rizikovějším. Třeba jinak oblíbenému basketbalu, při kterém si jednou zlomil ruku a trenér ho pak chtěl přetrhnout.

Ostatně pro úspěch je ochotný si odříct mnohé. Dokonce mu nevadilo ani to, když loni zakázal tehdejší asistent u juniorů Doležal při soustředěních a závodech notebooky a pak i telefony, aby pořád „nesurfovali“ na webu a hlavně sociálních sítích. „Myslím, že nám to prospělo.“

Nečekaný skok v kariéře Poláškovi zkomplikoval snad jen další studium na novoměstském gymnáziu. „Musel jsem si rozložit třetí ročník, nějaké zkoušky možná budu dělat až v létě. Maturita? Možná taky až za tři roky,“ vyhlíží nejistě.

Další cíle? „Rád bych se zase zlepšil, na mistrovství světa juniorů bych chtěl skončit do pátého místa a dostat se za dva roky na mistrovství světa dospělých,“ plánuje.

Skokani jsou v Novém Městě dlouho ve stínu lyžařů a poté i biatlonistů. Tenhle mladík to může změnit...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze