Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIII. mistrovství světa - Edmonton 2001

20 2003
Co se Marion Jonesové nepodařilo v Seville, dokázala o dva roky později v Edmontonu. Americká atletka se stala jednoznačně největší hvězdou osmého světového šampionátu. Tentokrát nepřišla s megalomanským plánem na zisk pěti nejcenějších kovů, šetřila síly a možná i proto se domů vracela se dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí. Přemožitelku nenašla v běhu na 200 m, podílela se na triumfu sprinterské štafety USA a jen na "stovce" se musela sklonit před uměním Ukrajinky Žanny Pintusevičové.

Edmontonský atletický svátek měl ale více hrdinů. Čtvrtým triumfem v řadě se blýskl kubánský dálkař Ivan Pedroso, německý diskař Lars Riedel vychutnával pocity mistra světa dokonce popáté a americká "obojživelnice" Gail Deversová, která s úspěchem kombinovala hladké sprinty s překážkovými běhy rozšířila sbírku cenných kovů na pět zlatých a tři stříbrné.

Jako za starých časů si to v honbě za medailovými zisky rozdávali především atleti USA a Ruska. O něco lépe se vedlo zámořským sportovcům, kteří vybojovali devět zlatých, pět stříbrných a pět bronzových medailí. Rusko získalo rovněž devatenáct cenných kovů, ale mistrů světa mělo jen šest.

Na největším kanadském stadionu se neztratili ani čeští atleti, kteří obsadili v hodnocení národů desátou příčku. Do Edmontonu odjela dvaadvacetičlenná výprava, která měla ve svém středu dva budoucí mistry světa - desetibojaře Tomáše Dvořáka a oštěpaře Jan Železného. Oba doplnili do své sbírky už třetí mistrovské tituly. Potřetí za sebou se tak čeští atleti z MS vraceli se dvěma prvními místy.

"Sezona byla hodně těžká a nezastírám, že jsem měl z našeho vystoupení obavy. Dopadli jsme však překvapivě dobře a nebýt absence stálic minulých let, nasbírali bychom o minimálně o dvacet bodů víc," hodnotil tehdy českou účast šéftrenér Václav Fišer.

Z nejrůznějších důvodů se v Edmontonu neobjevily hvězdy předchozích sezon Ludmila Formanová, šárka Kašpárková, Zuzana Hlavoňová, Helena Fuchsová či Daniela Bártová.

Jen jediný stupínek od medaile byla oštěpařka Nikola Tomečková. Ta se už v kvalifikaci postarala o překonání jediného českého rekordu na šampionátu hodem dlouhým 65,71 m. Ten by jí býval ve finále stačil na bronz. Jenže svěřenka trenérky Pilařové poslala své náčiní "jen" do vzdálenosti 63,11.

Dvořákově zlaté jízdě zdatně sekundoval desetibojařský debutant Jiří Ryba, který skončil šestý a neztratila se ani diskařka Věra Pospíšilová (sedmá).

Na bodovaných místech skončili i tyčkařka Pavla Hamáčková (sedmá) a překážkář Jiří Mužík (osmý). Životní úspěchu se dočkal chodec Jiří Malysa, který došel na 20 km trati do cíle jako devátý.  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze