Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Závodníka na Tour smetlo auto, další odletěl na ostnatý drát

KRVAVÝ KARAMBOL. Hýždě Johnnyho Hoogerlanda poté, co se cyklista po likvidačním manévru vozu francouzské televize v pádu zamotal do ostnatého drátu. | foto: Reuters

11 2011
Podivný karambol obral dva závodníky o reálnou šanci na vítězství a způsobil jim bolestivá zranění. "Je to hanba," volají cyklisté po deváté etapě Tour de France, v níž auto domácí televize smetlo Juana Antonia Flechu a zavinilo pád Johnnyho Hoogerlanda na ostnatý drát.

Letošní velká Tour je obzvláště krvavá a zřejmě stále nemá dost. Během nedělního dvousetkilometrového úseku do Saint-Flour si zlomili různé kosti nejméně čtyři cyklisté a mnoho dalších se jinak vážně poranilo. A nejen vlastní vinou.

K nevídané kolizi došlo zhruba 30 kilometrů před cílem, kdy do silné pětice uprchlíků najelo auto francouzské televize.

Neopatrný řidič se zřejmě snažil vyhnout stromu podél silnice a zbrklým manévrem vrazil do Flechova bicyklu.

"Thomas Voeckler si zažádal o lahev vody, a ostatní automobily tak musely uvolnit cestu jeho týmovému vozu Europcar," vysvětloval ředitel Christian Prudhomme, jak k incidentu došlo. "Jenže televizní auto jelo příliš rychle a srazilo závodníky," řekl agentuře Reuters.

Francouzi trefili dva z pěti. Španělský jezdec formace Sky se okamžitě po nájezdu zřítil na silnici a na cestu do pekla s sebou vzal i Johnnyho Hoogerlanda, nejlepšího muže v soutěži o krále hor.

Pětadvacetiletý Nizozemec vylétl v šedesátikilometrové rychlosti do vzduchu a dopadl na ostnatý drát, který hraničil s cestou. "Bylo to neuvěřitelné," popisoval po závodě scénu Michale Cornelisse, šéf Hoogerlandova týmu Vacansoleil.

Drsná 9. etapa

"Ležel úplně zamotaný v tom ostnatém drátu. Kalhoty měl naprosto roztrhané a zůstal vlastně nahý," vyprávěl Cornelisse.

Hoogerland, jemuž z nohou crčela krev, i Flecha s potlučeným loktem se sebezapřením etapu dokončili.

Místo souboje o vytoužený etapový triumf ale nabrali skoro sedmnáctiminutovou ztrátu. Letos velmi aktivní Hoogerland navíc přišel o další body v boji pro nejlepšího vrchaře a při přebírání puntíkovaného dresu se pak v cíli rozplakal. Bolestí a vztekem.

Ten cítili i jeho kolegové z peletonu. "Je to ostuda. Doufám, že ten řidič se už nikdy nebude účastnit žádného cyklistického závodu," napsal na twitter Ital Manuel Quinziato.  "Jak se to mohlo stát? Neuvěřitelné," divil se zase Nicolas Roche z AG2R.

OSTNATÝ DRÁT. Nizozemce Johnnyho Hoogerlanda (na snímku) strhl s sebou na

OSTNATÝ DRÁT. Hoogerlandovy nohy po dopadu na ostnatý drát byly plné krvavých šrámů, cyklista dokončil jen se sebezapřením.

VZTEK A BOLEST. Johnny Hoogerland přišel kvůli neopatrnému ridiči o možnost

SLZY NA STUPNÍCH. Johnny Hoogerland vybojoval dres pro nejlepšího vrchaře, přesto v sobě po nehodě dusil vztek a bolest.

Černý citroën francouzského štábu se už na trati tohoto ročníku neobjeví. Po vyřazení ze závodu se televize na internetu veřejně omluvila.

„Za tohle by si ten řidič nezasloužil jenom vyloučit, ale potřeboval by pořádně dostat... Byla to šílenost a mohlo to dopadnout i daleko hůř," odsoudil tvrdě událost na svém webu český reprezentant Roman Kreuziger.

Nedělní nehoda byla na této Tour už druhým střetem vozidla médií se závodníkem. V páté etapě zase motorka fotografa srazila Dána Nickyho Sörensena. "Je to skandální. Dva takové incidenty jsou už příliš," zlobil se ředitel Prudhomme. "Moc se jezdcům i týmům omlouváme."

Starou dámu, jak se nejslavnějšímu cyklistickému zápolení přezdívá, teď čeká den volna. A všichni si moc přejí, aby se v něm už uklidnila. V příkrých kopcích Pyrenejí by měly rozhodovat jen schopnosti a kondice závodníků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze