Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: S čím to proboha hraje? New York udivila raketa s dvojím držením

Brian Battistone a jeho obouručná raketa. | foto: Profimedia.cz

2 2010
Dohrál svůj zápas ve čtyřhře. Neúspěšně, vypadl už v 1. kole. Brian Battistone, v pořadí deblu až 102. hráč světa. Přesto se k téměř neznámému tenistovi seběhla po zápase skupinka dětí na společné foto.

"Mám si vzít raketu?" Jejich obličeje se rozzářily: "Ano, ano, ano!" Právě kvůli ní přišly. Raketa má totiž dvojité držení: jak pro levou, tak pravou ruku. Šílené? Či alespoň podivné? Ne tak pro jejího tvůrce Lionela Burta.

Ten ji totiž nazval "The Natural", neboli "Přirozená". Prý proto, že pro lidské tělo je přirozenější s ní hrát: zatěžuje stejně obě strany těla, tudíž snižuje riziko zranění.

"Když jsem ji poprvé před pár lety viděl, říkal jsem si: S tím nebudu moci hrát. Ale brzy jsem zjistil, že mi dovoluje víc věcí než normální raketa," řekl Battistone.

Brian Battistone a jeho obouručná raketa.

Brian Battistone a jeho obouručná raketa.

Vskutku: díky ní může hrát oběma rukama, přičemž je zajímavé, že hraje z obou stran jednoruč i obouruč. "Všude dobře dosáhnu." Battistoneovým vrcholným číslem je servis. Při něm nejprve drží raketu v levé ruce, zatímco pravou si nadhodí míček do obrovské výšky.

Poté si přehodí raketu do pravé ruky, vymrští se do vzduchu a pošle míček tvrdou ranou na půlku soupeře. Jeho podání letí rychlostí až 230 kilometrů za hodinu.

Tak vypadá Battistoneova raketa a podání v praxi:

"V mládí jsem hrával volejbal, tak mě napadlo, proč nezkusit podání jako při něm?" vysvětluje Američan, který se svým krajanem DeHeartem podlehl v 1. kole US Open indicko-pákistánské dvojici Bopanna – Kureši 3:6, 6:7.

Jeho raketa udivuje rozhodčí, kteří často zkoumají, zdali s ní vůbec může hrát. Smí: Battistone má povolení od Mezinárodní tenisové federace. Ještě častěji však svým stylem rozčilí protihráče.
Někteří mi nadávají do klaunů.

"Jednou na mě soupeřova přítelkyně křičela: Proč si nepořídíš normální raketu?" vypráví jednatřicetiletý hráč. "Asi ji štvalo, že jsem s ní jejího přítele porazil."Najdete na iDNES.czmobilní verze