Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Nejlepší rány roku a další nej na PGA Tour

Typický "dětský" úsměv Matta Kuchara. Američan letos hodně vyhrával, ale mezi autory nejlepších ran roku se nedostal. | foto: ČTK

16 2010
Matt Kuchar získal nejen Cenu Arnolda Palmera za rok 2010 jakožto první muž finančního žebříčku PGA Tour. Patří mu také Byron Nelson Award pro hráče s nejnižším upraveným průměrným skóre.

Dvaatřicetiletý rodák z Floridy nashromáždil 4 910 477 dolarů a jeho průměr se zastavil na 69,61 rány na kolo. "Změnit se od někoho, kdo chtěl před pár lety prostě jen udržet herní kartu, v majitele takových poct je pro mě ohromná věc," uvedl pro server pgatour.com.

Zámořská sezona měla ale i jiné hrdiny. Jim Furyk vyfoukl právě Kucharovi na konci září v Atlantě desetimilionovou prémii za vítězství ve FedEx Cupu. Dokázal to s pomocí nového systému bodování, ale to k takovým soutěžím patří.

"To byl mimořádný okamžik tohoto mimořádného roku," vrátil se zpět v čase zkušený čtyřicetiletý Američan, jenž ve finančním žebříčku série obsadil konečné druhé místo (4 809 622 dolarů). Oba jmenovaní byli nejstabilnějšími golfisty právě skončené sezony.

Jim Furyk s manželkou Tabithou po vítězství na The Tour Championship 2010.

Jim Furyk s manželkou Tabithou po vítězství na The Tour Championship 2010.

Jiní měli třeba úspěšné období několika týdnů i měsíců, nebo se do povědomí zapsali jedním výrazným momentem. Jako například Jonathan Byrd, autor hole-in-one na čtvrté jamce play-off turnaje Justin Timberlake Shriners Hospitals for Children Open.

Právě tento odpal, který je ještě v živé paměti, vybrali tvůrci oficiálního webu PGA Tour jako nejlepší ránu roku. Přehled top 10 je na přiloženém videozáznamu.

Bez hmatatelných poct, ale se jmény navždy zapsanými do statistiky, ukončili soutěžní rok další hráči z prvních míst žebříčků podle jednotlivých herních ukazatelů (viz tabulka).

A pak jsou hráči, jejichž úspěchy jsou tak trošku přikryté jinými a čerstvými událostmi, ale hráči rovněž navýsost spokojení. Jako třeba Dustin Johnson: "Byl to dobrý rok, sám jsem si daroval mnoho hezkých momentů. Vyhrál jsem dva turnaje. Bylo tam i pár špatných věcí, ale aspoň mě něco naučily."

primáty pga tour 2010

Arnold Palmer Award (nejvíc vydělaných peněz): Matt Kuchar
Byron Nelson Award (nejnižší redukované skóre): Matt Kuchar
FedEx Cup Trophy: Jim Furyk
Hráč roku: Jim Furyk (tři turnajová vítězství)
Kodak Challenge (dlouhodobá soutěž na vybraných jamnkách): Troy Merritt (v play-off proti Aaronu Baddeleymu a Rickiemu Fowlerovi)
Umístění v top 10: Matt Kuchar (11)
Průměrná délka drivů: Robert Garrigus (315,5 yardu/288,5 metru)
Průměrná přesnost drivů: Omar Uresti (76,08)
Procento greenů zasažených v regulaci: John Senden (72,49)
Přesnost přihrávek/vzdálenost od jamky: Tim Clark (10 stop, 2 palce/9,19 metru)
Průměr puttů na kolo: Brandt Snedeker (27,97)
Průměr ran na kolo ("scrambling"): Dean Wilson (67,16)
Upravené průměrné skóre: Matt Kuchar (69,61)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze