Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak se z tenistů stali umělci. Raketou malovali svoje autoportréty

POZNÁVÁTE MĚ? Tomáš Berdych si spolu s ostatními sedmi hráči Turnaje mistrů zahrál na malíře. | foto: Chris Cone Photography

19 2010
Nasoukal se do bílého ochranného obleku, ve kterém vypadá jako kosmonaut, k tomu nasadil gumové rukavice. A tenisovou raketou pak Tomáš Berdych pálil míčky namočené do barvy. Na oslavu toho, že se poprvé v kariéře kvalifikoval na Turnaj mistrů, se stal malířem.

Tenisté jsou často chváleni pro vytříbenou techniku a umění. A oni teď svůj um během akce Art Of Tennis přenesli na plátno. Využívali svoje tenisové kvality, třeba Roger Federer si neodpustil odehrát míček mezi nohama.

Propagace závěrečného turnaje sezony, který v pondělí startuje v Londýně, se zúčastnilo všech osm hráčů. Technikou připomínající pointilismus vytvářeli akrylovými barvami na plátně svoje autoportréty.

Tomáš Berdych zvolil oranžovou, Rafael Nadal červenou a Federer se "zvěčnil" v modré. Plátno zobrazuje nejtypičtější gesto každého hráče.

"Byla to zábava," řekl pak Andy Murray pro oficiální stránky turnaje. "I když moje umělecké schopnosti by potřebovaly ještě hodně tréninku."

Roger Federer

Roger Federer

Rafael Nadal

Rafael Nadal

"Nikdy předtím jsem takovou věc nezkoušel, moc jsem se bavil," svěřil se i Nadal. "Ale dalo mi dost práce trefit se míčkem do siluety."

Tenisoví fandové teď mají šanci získat unikátní kus tenisové historie, k tomu získají i podepsanou raketu příslušného hráče. Částky je možné přihazovat ve veřejné aukci na serveru ebay.com.

Výtěžek z akce poputuje na dobročinné účely, polovina na charitativní nadaci Save The Children a zbytek na účet charity, kterou si zvolí sami hráči.

"Peníze pro charitu jsou vždy dobrá věc," pronesl Federer, který se mezi osmičku nejlepších kvalifikoval už podeváté. "A já bych chtěl poděkovat lidem, kteří si naše obrazy koupí. Jsem rád, že můžu aspoň trochu pomoct."

Každý obraz se draží deset dní, prvního kupce už známe - Robin Söderling byl prodán za 5 100 dolarů (přes 90 tisíc korun). Plátno Tomáše Berdycha se zatím v on-line aukci dostalo na 1 425 dolarů. Od středy, kdy jeho aukce začala, zaznamenala 33 zájemců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze