Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak Mrůzek vykradl i nevykradl berounský turnaj

1 2010
Loni byl na jednom profesionálním turnaji druhý. Ale to hrál "doma" ve Mstěticích, kde trénuje. Teď se Filip Mrůzek dočkal slavného vítězství na hřišti, které moc neznal. A Beroun ovládla radost celé golfové rodiny, vždyť na finálové kolo se přijeli podívat i prarodiče.

A oba obešli s vnukem celou osmnáctku jako diváci, zatímco maminka dostala na starost vozík s holemi. "Prosím tě, buď tam včas," vyzval osmnáctiletý amatér svého "kedyho" v klubovně areálu Na Veselé, když se šel rozcvičit před startem posledního flightu.

Ještě předtím poseděl u lehké snídaně s otcem. Petr Mrůzek měl tee time o půl hodiny dřív. A rodinné soupeření na dálku tentokrát prohrál. "Táta je výborný hráč," složil hold svému mentorovi pokračovatel rodinné tradice. "Letos na Prague Open mě porazil, byl třetí, je to jak kdy. Je to o turnaji, o hřišti, o tom, jak to komu sedne."

Zatímco obrazovka na stěně klubové restaurace ukazovala záznam turnaje ze zámoří a oba Mrůzkové na ni tu a tam koukli, Dědeček s babičkou se svěřovali, jak těžko se v pondělí ráno projíždí Praha. To, co v následujících pěti hodinách předvedl nejmladší rodinný příslušník na hřišti, byla nezadržitelná jízda volnou dálnicí.

Vítěz Czech PGA Media Trophy Filip Mrůzek se raduje s otcem a matkou.

Když bylo dohráno, navzájem se objali. A Petr Mrůzek hned profesionály strašil, že z potomka ho udělá taky. Pak ale s vážností, jakou mu radost dovolovala, doplnil, že ještě ne.

Filip potvrdil názorový soulad: "Radíme se o tom společně. Ne že neudělám krok bez táty, k profíkům jsem chtěl jít už letos jako playing pro. Ale řekl jsem si, že je brzo. Spíš po maturitě."

Student obchodní akademie a má ještě rok střední školy před sebou. Přestup přijde až potom. "Záleží na tom, jak to půjde. Nejdřív bych chtěl udělat školu," zopakoval.

Posunuté prémie

Česká PGA má před každým turnajem připraveny čtyři volné karty pro amatéry, ale nemá ve zvyku je pravidelně udělovat. Filip Mrůzek na otcovu radu o jednu požádal a třetí díl série Pilsner Urquell Czech PGA Tour dokonale vykradl.

Vlastně ne docela. Pohár mu patří, ale finanční odměnu získal jen "virtuálně", jako body do žebříčku Order of Merit.

Petr Skopový, druhé kolo Czech PGA Media Trophy.

Při rozdělování šeků se jeho místo škrtá, sumu 55 tisíc korun určenou vítězi získává druhý v pořadí (Petr Skopový - na snímku) a celý rozdělovník dotace se takto posouvá níž, s vynecháním všech amatérů. Ve startovním poli byl ostatně ještě jeden. A nedopadl špatně - Marek Klaus se podělil o pětadvacáté místo.

filip mrůzek: mistrovství světa je ještě daleko

Turnaje profesionálů jste už hrál. Mají jinou atmosféru než amatérské?
Jsou tu hráči, kteří hráli hodně zahraničních turnajů. Člověk se přiučí, každá rada dobrá. Důležité je nemyslet, že se hraje o nějaké peníze hraje, i když je rozdíl hrát o poháry, o balony, nebo o padesát tisíc.

Profesionála máte v rodině. Pomáhá vám to?
Táta má hodně práce s klienty, ale trénuju s ním, chodím s ním hrát. Máme mezi sebou různé soutěže, to je dobrá motivace. Trávíme spolu hodně času, je to příjemné, mít tátu za trenéra. I doma se bavíme o golfu, ať jsme kde jsme. Třeba co bude příští rok, jaké turnaje budu hrát.

Filip Mrůzek, druhé kolo Czech PGA Media Trophy 2010.

Na které se teď nejvíc chystáte?
Letos bude důležité mezinárodní mistrovství republiky v Mariánských Lázních, kde se čeká velká účast cizinců s hendikepem +2, +3. Pak jamkovka, pokusím se dostat na turnaj European Tour v Čeladné přes juniorku, která se hraje na Kunětické Hoře.

A co mistrovství světa?
To je ještě dlouhá doba, spousta práce, ale není to nemožné.

Koná se v listopadu. Myslíte, že budete v nominaci, i když teď trénujete soukromě?
Byl jsem v reprezentaci minulý rok, letos ne. Možná je to trochu rozdíl, možná ne. Myslím, že co mi řeknou v reprezentaci, řekne mi doma táta, nevidím v tom zásadní rozdíl. A myslím, že nominaci neberou podle sympatií, ale podle toho, kdo je nejlepší a jak kdo hraje, je to férové.Najdete na iDNES.czmobilní verze