Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Florbalový brankář nemusí jen chytat. Ten český umí gól i vstřelit

9 2010
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Na mistrovství světa v Helsinkách odchytal zahřívací zápas proti Itálii a zazářil ve čtvrtfinále s Estonskem, když několika skvělými zákroky udržel české naděje na postup. Brankář David Rytych ale umí góly nejen bravurně chytat, ale také sám střílet. Dokázal to měsíc před šampionátem ve finské lize.

Rytychovu parádu, kterou vyšperkoval říjnový zápas finské ligy své Josby proti týmu Loviisa, ještě moc florbalových fanoušků nevidělo.

O to víc je na ni třiadvacetiletý gólman pyšný. A v momentě, kdy se ho na ni zeptáte, nadšeně se rozzáří. Závěr zápasu si pořád živě vybavuje. "Vedli jsme 3:2, chyběla minuta do konce a oni stáhli brankáře," popisuje.

Chytil soupeřovu střelu, ale protože neviděl žádného volného spoluhráče, hodil míček nazdařbůh doprostřed hřiště. Balonek proskákal mezi protivníky, od nichž se jen lehce odrazil. A - ano, zamířil do opuštěné klece. Nešťastná teč soupeřova hráče byla klíčová, bez ní by branka neplatila.

Brankář David Rytych

"Chtěli to doběhnout, ale už to nestihli. Ale byla to náhoda," culil se Rytych. Sám byl v takové euforii, že si ani nestihl schovat míček na památku. "Bohužel. Odběhl jsem se radovat do rohu a už jsem ho neviděl."

Ve finské lize má už tři body za gól a dvě asistence. Spoluhráči z národního výběru si ho proto dobírali. "Říkali, že jsem scorer, že mám víc bodů než někteří kluci z týmu."

Před ním stejný kousek dokázal jediný gólman. "Byl to Jarmo Ihme minulou sezonu. Shodou okolností můj kolega z týmu SPV, kde jsem chytal. Já jsem tak druhým," řekl pyšně.

Ve Finsku Rytych působí druhou sezonu. Na šampionátu v Helsinkách se tak může cítit jako doma a spoluhráčům by mohl dělat průvodce. Ale zajímavou práci rád přenechal.

"Máme průvodkyni. Rodilou Finku Kaisu, která se za tři měsíce studia v Praze naučila skvěle česky," usmál se. Sám by si stejně na překlady z finštiny netroufl. "Umím spíš základ, rozhovory ve finštině ještě nedávám. Ale když někdo mluví, tak rozumím."Najdete na iDNES.czmobilní verze