Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Čeští golfoví profesionálové vstupují do rozhodující části sezony

6 2010
Teď je ta pravá doba pro profesionální golfisty, aby rozhodli o směru své kariéry na příští rok. Pro ty české taky. Zdánlivě mají úzké pole působnosti, ale přitom budoucnost může mít každý úplně jinou.

Ve finálovém flightu víkendového turnaje Czech PGA Tour v Mladé Boleslavi se sešli dva hráči, jejichž další kariéry mohou běžet po různých, ale nakonec třeba i velmi podobných drahách - Marek Nový a Stanislav Matuš, ještě před několika lety soupeři na poli amatérského golfu.

Oba čekají v blízké budoucnosti starty v zahraničí, ale nebyl to ani jeden z nich, kdo v neděli vpodvečer nejvíc spěchal domů. Nejnabitější program z českých profesionálů měl Lukáš Tintěra.

kvalifikace na european tour

1. kolo (srpen/září): Ribagolfe (Port.), The London GC (Angl.), Ebreichsdorf (Rak. - Tintěra, Kučera), Barbaroux (Fr.), Dundonald Links (Skot.), Fleesensee (Něm. - Nový, Skopový, am. svoboda), Wychwood (Angl.), Circolo Golf Bogogno (It.).

2. kolo (listopad): Costa Ballena, Arcos Gardens, Hacienda del Alamo, El Valle Golf resort (všechno Šp.).

Finále (4. - 9. prosince): PGA Golf Catalunya, Girona (Šp.).

Dělený šestý muž mladoboleslavského pořadí totiž už v úterý v 9:50 zahájí letošní kolo pokusů českých golfistů kvalifikovat se na European Tour.

V rakouském Ebreichsdorfu, asi dvacet kilometrů jižně od Vídně, se o postup do druhého kola Q-school pokusí i Jakub Kučera. Tedy muž, stojící stranou dění na českém turnajovém okruhu. Ano, způsobů, jak může tuzemský profesionál naložit s kariérou, je víc.

Cesta kvalifikační

A teď zpět k Novému. Před dvěma lety byl prvním Čechem, jemuž se podařilo první kvalifikační kolo zdolat. V příštím týdnu zkusí své štěstí už počtvrté. "Když budu hrát takový golf jako tady, to znamená být trpělivý a moc nechybovat, mám šanci," řekl po vítězství v Mladé Boleslavi, kde zahrál dvě kola pod parem: mínus 4 a mínus 1.

Marek Nový, vítěz RendezVous Golf Classic 2010.

Marek Nový, vítěz RendezVous Golf Classic 2010.

Nový se pokusí prorazit v mezinárodní konkurenci na německém hřišti Fleesensee. "Znám ho, hrál jsem na něm dvakrát EPD tour, i letos. Záleží na tom, jestli bude jinak připravené, nebo se třeba změnilo," dodal.

Jedna z cest do vyšších pater evropské golfové hierarchie vede právě přes jmenovaný okruh. Jenže žádný z Čechů se nikdy neprosadil mezi postupové kvinteto v konečné klasifikaci. A ani letos to nedopadne jinak.

Nový se ale zúčastní finálového podniku EPD Tour ve Fuldě. "Je pro šedesát nejlepších a má větší dotaci. Chci si zahrát a udělat třeba dobrý výsledek" dodal pětadvacetiletý hráč.

order of merit czech PGA Tour

(Po osmi z deseti turnajů): 1. Viktor Skalle 237 583. 2. John Horsky (Kan.) 185 850, 3. Ondřej Lébl 183 683, 4. Marek Nový 179 500, 5. Petr Skopový 149 650, 6. Lukáš Lizánek 138 253, 7. Jakub Stanislav 137 250, 8. Petr Nič 115 550, 9. Lukáš Tintěra 94 553, 10. Robert Schovánek 83 963.

O právo hrát ve Fuldě momentálně usiluje na předposledním turnaji v Hardenbergu Petr Nič, jemuž chybějí tři místa k postupu.

Nový je vedoucím mužem národního Order of Merit, kam se započítávají finanční zisky ze všech oficiálních startů. "Chtěl bych to udržet kvůli kartě na další rok na Čeladnou," dodal pětadvacetiletý hráč, jemuž se právě tohle loni podařilo.

Cesta promotérská

A to jsme u Matuše. Na příští Czech Open se kvalifikovat nemusí. Jeho manažer S.J.A. Flanagan by byl sám sobě, kdyby svému svěřenci nezajistil pozvánku na turnaj, jehož je sám promotérem.

Naopak, hledá pro něj cesty, jak hrát na kvalitněji obsazených turnajích v cizině, než které patří do EPD Tour. K Rakousku a Hongkongu, patřícím do European Tour, čerstvě přibyl potvrzený start na Egyptian Open z nižší Challenge Tour. V jednání jsou ještě Portugalsko a Singapur, opět akce nejvyšší třídy.

"Jsou to samá překvapení. Alex mě zvedá, každý takový turnaj mi může pomoct," uvedl Matuš, jenž v Mladé Boleslavi také zahrál jedno kolo pod par a skončil tam na děleném osmém místě.

Stanislav Matuš, druhé kolo RendezVous Classic 2010.

Stanislav Matuš, druhé kolo RendezVous Classic 2010.

Profesionálem je teprve od července a umístění na domácí scéně pro něj nejsou prvořadá. "Finále na Kaskádě by mi mělo vyjít. Byla by to další příprava na velké turnaje, ale těším se," doplnil zanedlouho dvaadvacetiletý golfista.

Dva dny teď doma piloval drivy, protože mu o víkendu moc nešly, a v úterý odpoledne odjede na turnaj Alps Tour do italského Asti.

A pak na Austrian Open, na známé hřiště Diamond, kde se právě v rámci Alps Tour letos prosadil na deváté místo. "Hřiště znám a měla by to být výhoda. Ale připravit se na konkrétní hřiště, to se nedá. Až tam přijedu, tak uvidím," řekl Matuš a předsevzal si, že zaútočí na postup do finálové části turnaje.Najdete na iDNES.czmobilní verze