Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Když brněnský okruh nebyl bezpečný. Má na kontě osm obětí

16 2015
Pro některé piloty je ten okruh nudný, pro jiné náročný, ale v jednom se vždy shodnou: současný Masarykův okruh je bezesporu bezpečný. Jenže v minulosti nebýval. V dobách, kdy se v Brně závodilo na normálních komunikacích a jezdci v plné rychlosti projížděli i po dlažbě, tu zahynulo celkem osm motocyklistů. Pět ještě v éře, kdy Brno nebylo součástí světového šampionátu, další trio po roce 1965, v době "světové".

Mezi osmi obětmi pak byla i jedna žena - Inge Stollová, německá spolujezdkyně Francouze Jacquese Driona, která tu zahynula v roce 1958 při závodě sajdkár.

A rovněž i jeden Čech.

František Boček zemřel na trati v roce 1969, kdy už byla Grand Prix v šampionátu. V horkém dni dostal na rozměklém asfaltu na Veselce, což je populární část bývalého okruhu, tzv. highsider (motorka ho vystřelila ze sedla) a on po pádu na temeno hlavy utrpěl vážná poranění. Navzdory rychlé operaci v Úrazové nemocnici o den později zemřel.

Poslední smrtelný karambol - a snad to takhle bude platit i dál - zažila Grand Prix v roce 1981.

Francouz Alain Beraud nejprve havaroval v zatáčce u kamenolomu, jenže když spatřil, jak k němu běží traťoví komisaři, znovu nasedl na motorku a pokračoval dál. O pár kilometrů dál ale nezvládl další šikanu, nejspíš jeho motorka měla technické potíže, a těsně před nájezdem do cílové rovinky opět spadl.

Tentokrát už tragicky.Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze