Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vicemistr světa ujel Ausbuherovi až v závěru

28 2000
P r a h a - Dvojnásobný vicemistr světa Belgičan Erwin Vervecken se stal vítězem cyklokrosového závodu první kategorie UCI v Praze na Strahově, kde předloni skončil třetí a loni získal stříbrnou medaili. Druhé místo obsadil český závodník Kamil Ausbuher, třetí dojel další Belgičan Peter Van Santvliet. Favorizovaný mistr světa Richard Groenendaal zaváhal už na startu, který se naopak vydařil českým závodníkům. Jako první ze startovní rovinky vyjížděl Václav Ježek následován Ausbuherem, kterému závod skvěle vyšel. Ve třetím kole se vytvořila vedoucí dvojice Ausbuher - Vervecken, která získávala stále větší náskok.
V sedmém kole měla k dobru už půl minuty. "Pořád jsem čekal, že ještě přijde nějaký útok. Jenže následující skupina moc nespolupracovala a už v polovině jsem
tušil, že bych mohl být na stupních vítězů," popsal spokojený Ausbuher.

Ve skupince pronásledovatelů jeli Aleš Mudroch, Ježek a Jiří Pospíšil, k nimž se později přidal Groenendal. V osmém kole se ale propadl až na desáté místo a brzy ztratil naděje na úspěch. "Měl jsem problémy s kolem, ale nevyšel mi celý závod," zklamaně vyprávěl Nizozemec a přiznal, že v roli světového šampióna ho každý má za velkého favorita. "Ne vždy ale musí závod vyjít," prohlásil.

Vedle Groenedaala jezdil Pospíšil, Radomír Šimůnek se trápil na sedmnáctém místě a nakonec dojel dvacátý. "Jsem rád, že jsem vůbec dojel. Minulý týden jsem byl nemocný, bral jsem antibiotika a ještě se necítím moc dobře. Hned ale odjíždím na nedělní závod do Švýcarska, teď hlavně potřebuji hodně jezdit," vykládal zkušený závodník, který se chce po sezóně rozloučit s aktivní kariérou.

O vítězi se rozhodlo definitivně v devátém kole, kdy Vervecken odjel Ausbuherovi. V závěru už mohl jen kontrolovat první místo. "Byl to velmi náročný závod, věděl jsem že zdejší kopcovitý terén pole brzy roztrhá. Ausbuher se ale držel velmi
dobře, donutil mě k maximálnímu nasazení," ocenil soupeře Vervecken.

Bývalý juniorský mistr světa Ausbuher řadí dnešní výsledek nejvýš mezi svými úspěchy v kategorii dospělých. Nebojí se však, že by si dobré výsledky vybral na začátku sezóny. "Ještě mám nějaké rezervy, vždyť v týdnu jsem tři dny ležel s horečkou," uvedl teprve třetí český cyklokrosař, který se v pražském závodu prosadil na stupně vítězů.

Muži: 1. Vervecken (Bel.) 1:02:19 hod., 2. Ausbuher (ČR/Budvar Tábor), 3. Van Santvliet (Bel.) oba -9, 4. W. de Vos (Niz.) -33, 5. Ježek (Author Expandia) -39, 6. Lukeš (Comfort Plzeň) -50, 7. Metlička (Stock Plzeň) -1:00, 8. Hekele (Loštice) -1:05, 9. Prošek (Budvar Tábor) -1:05, 10. Pospíšil (všichni ČR/Morati) -1:28, 11. Groenedaal (Niz.) -1:31, ... 20. Šimůnek (ČR/Ben Car) -4:07.
Junioři: 1. Bína (Budvar Tábor), 2. Šimůnek jun. (Budvar Tábor), 3. Kunta (Dukla Praha).
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze