Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vícebojařský mítink v Kladně láká: Klučinová vs. mistryně světa

Eliška Klučinová | foto: Reuters

12 2015
Ashton Eaton nakonec nepřijede, ale kladenský vícebojařský mítink nabídne i tak v pátek a v sobotu kvalitní mezinárodní atletiku. Z Čechů má největší ambice Eliška Klučinová.

Pro Elišku Klučinovou je sedmibojařský závod v Kladně zaslíbený především v sudých letech. Vyhrála ho v roce 2010 a pak i 2012 a 2014. Letos bude chtít tuhle hru letopočtů narušit.

Pokusí se zvítězit i v lichém roce 2015. „Hlavní favoritkou nejsem, ale nedám jim to zadarmo,“ slíbila sympatická atletka. „V Kladně jsem šest let žila a trénovala, cítím se tu jako doma a pokaždé se mi tady závodí skvěle,“ dodala.

Devátý ročník TNT Express Meetingu bude mít hlavní hvězdy v ukrajinských manželech Kasjanovových. Startovní listinu žen, která je obsazena kvalitněji než ta mužská, na poslední chvíli doplnila výtečná Polka Karolina Tymiňská, jež v Kladně už několikrát startovala a třikrát byla druhá.

Naopak Američan Ashton Eaton, jehož se organizátoři ještě na poslední chvíli snažili oslovit, do Kladna nakonec nedorazí.

Úřadující mistryně světa v sedmiboji Hanna Kasjanovová vyhrála v Kladně v roce 2013, ale loňská sezona se jí příliš nevydařila. „Trénink byl dobrý, udělali jsme hodně práce a do letošní sezony by to mělo být jiné než loni. Jsem dobře připravena nejen na tento mítink, který mám ráda, ale i na celou sezonu,“ uvedla Kasjanovová pro ČTK po včerejším příletu do Kladna. „Hlavně že tady bude dobrá konkurence,“ doplnila.

S osobním rekordem 6 586 bodů je favoritkou, Tymiňská umí 6 544 a do boje o prvenství bude chtít zasáhnout i Klučinová s národním maximem 6 460.

Před dvěma týdny v Götzisu se blýskla druhým výkonem kariéry 6 349 bodů. Loni právě v Kladně vytvořila nynější český rekord a letos by tabulky na tomto mítinku mohla změnit už počtvrté.

Olexej Kasjanov (osobní rekord 8 479 bodů) vyhrál v Kladně v roce 2010 i loni a bude jasným favoritem. Jeho největším soupeřem by měl být Novozélanďan Brent Newdick, osobní rekord přes 8 000 bodů má ještě Francouz Romain Martin. „Troufám si zlepšit několik svých osobních rekordů, příprava byla výborná, ale musí se to sejít dohromady. Jsem ale optimista, celková suma by měla být slušná,“ plánuje Ukrajinec atak na velké body.

Z české mužské špičky bude na startu pouze Marek Lukáš, neboť svoji účast po mítinku v Götzisu vzdal juniorský mistr světa Jiří Sýkora. Na startu nebude ani Adam Sebastian Helcelet, který má problémy s achilovkou.

Mezi ženami ze startovní listiny jich sedmiboj přes 6 000 bodů umí devět.

Mítink se po loňském víkendovém termínu přesunul na pátek a sobotu hlavně kvůli tomu, že v neděli se na kladenském stadionu uskuteční atletická extraliga. Páteční začátek je na stadionu Sletiště naplánován na 10.50 hodin, v sobotu je první disciplína připravena na 10.00.Najdete na iDNES.czmobilní verze