Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Více vody. Silný proud. A plavce čeká maraton na 57 kilometrů

Rostislava Vítka (vpravo) a Libora Smolku čeká v neděli nejslavnější dálkoplavecký závod na světě. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

29 2010
Santa Fe (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nejdelší. Nejslavnější. Nejtěžší. To je závod Světového poháru dálkových plavců Santa Fe - Coronda, který sledují statisíce fanoušků na březích i přímo v řece. Do Argentiny se sjela světová špička. A mezi ní jsou dva Češi, Rostislav Vítek z Komety Brno a Libor Smolka z TJ Krnov.

Rostislav Vítek, před rokem v Corondě třetí, netuší, jak na tom bude. Trápí ho stará bolest - ramena. "Hlavně levé," povzdechl si.

Kvůli tomu nedokončil minulý závod Světového poháru v Rosariu na 15 kilometrů. "Kdyby mě to chytlo jako tam, tak končím, s tím by plavat nešlo," připustil. "S fyzioterapeutkou se ale snažíme dát ramena do pořádku."

Masírování, protahování, posilování. Tak Daniela Klímová dává Vítka do pořádku. "Rosťa má úplně jiný práh bolesti než ostatní lidé. Je natolik silný, že věřím, že to zvládne," řekla fyzioterapeutka Klímová.

Podle ní má Vítek lehce natržený vaz v levém rameni a k tomu chronický zánět. A jak je na tom Libor Smolka? "Rád bych se co nejdéle udržel v balíku a potrápil favority," plánuje před nedělním startem. Loni při své premiéře na trati dlouhé 57 kilometrů skončil osmý.

Od října se tvrdě připravuje v australském Sydney. "Formu si ale nejsem úplně jistý," přiznal. "To, co jsem natrénoval v Austrálii, bylo dobré, ale tady to zatím není podle mých představ."

Toto je nejznámější stavba v Santa Fe, most inženýra Candioty, u něhož budou plavci v neděli startovat.

Toto je nejznámější stavba v Santa Fe, most inženýra Candioty, u něhož budou plavci v neděli startovat.

Vítek a Smolka očekávají úplně jiný závod, než zažili před rokem. V Corondě, což je jedno z ramen řeky Parana, teče mnohem více vody než loni. Řeka měla hloubku kolem tří a půl metru, leč nyní se blíží šesti metrům. Silnější je i proud.

"Bude to těžké. Stačí malá chyba a všechno můžete během okamžiku ztratit," řekl Rostislav Vítek. "Vezme vám to i více sil v úseku, který plavete proti proudu," upozornil Libor Smolka. A ten úsek měří kolem tří kilometrů...

"Do toho řeka sebou nese spoustu travin, a když se do nich zamotáte, je zle," dodal Rostislav Vítek. A ještě je tropické vedro, takže teplota kalné vody je i přes 30 stupňů Celsia.

Silnější proud znamená, že závod bude i rychlejší. Zatímco loni byli ti nejlepší ve vodě zhruba devět hodin, letos by se mohli přiblížit sedmi hodinám. Ostatně rekordní čas z roku 1990 drží současný šéf maratonu Diego Degano, který zvládl 57 kilometrů za 6 hodin 59 minut a 12 vteřin.

Jisté je, že na startu bude znovu nejlepší dálkoplavec současnosti, Bulhar Petar Stojčev, který vyhrál minulé tři ročníky.

Přitom tvrdil, že letos už nepřijede. "Dorazil jsem hlavně kvůli svým sponzorům," podotkl Stojčev.

Ostatně jedním z jeho trenérů je sedminásobný vítěz maratonu Santa Fe - Coronda Argentinec Claudio Plit. Také on pořádá jeden ze závodů Světového poháru, a to 6. února ve Viedmě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze