Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veterán Maier a „maximální“ Fenclová jsou Jachtaři roku

Veronika Fenclová a Michael Maier byli v pražském Yacht Clubu CERE vyhlášeni nejlepšími českými jachtaři roku 2009. | foto: ČTK

3 2010
Muž, jenž má mnohé za sebou, a mladá žena, schopná jeho výkony a výsledky překonat, zvítězili v anketách o nejlepší jachtaře roku 2009 - roudnický matador Michael Maier a olympijská naděje Veronika Fenclová.

Ještě v minulém ročníku jachtaři vybírali absolutního krále bez rozdílu pohlaví, nově se rozhodli kopírovat model mezinárodní federace.

Minulým ročníkům kralovali David Křížek, jenž si ve svých námořních projektech vybral přestávku, a Lenka Šmídová, která sezonu vynechala a věnovala se novorozené dceři Viktorii.

Maier, pětačtyřicetiletá dlouholetá mezinárodní veličina třídy Finn, získal v loňském roce hned dva domácí mistrovské tituly. První na své obvyklé lodi a druhý ve třídě Star. "Na Finnu už to trvá dlouho, tlačí se tam jiní," komentoval s nadhledem svou situaci vítěz.

Věren své povaze zažertoval na vlastní adresu zcela v jachtařském stylu: "Chtěl bych kombinaci se Starem, ale uvidíme, jak to půjde. Když ne, vezmu si kšiltovku a sednu na motorák."

Olympijskou naději pro Londýn 2012 už Maier neživí, avšak kdyby jeho mezinárodní výsledky stačily, pokusil by se vyjet účastnické místo pro Českou republiku.

Martin Trčka, Lenka Mrzlíková, Lenka Šmídová, Michael Maier, jachtink

Michael Maier (zleva vpravo) a jeho reprezentační kolegové Martin Trčka, Lenka Mrzílková a Lenka Šmídová.

Naopak Fenclová zažila svou nejlepší individuální sezonu a olympijská regata je její prioritou. "Aspoň doufám," řekla při zmínce o ní a svých ambicích, "jiná možnost není".

Vítězka ženské ankety držela při závodní absenci vládkyně minulých let Lenky Šmídové český prapor na mezinárodním poli. Skončila na čtvrtém místě v celkovém hodnocení Světového poháru třídy Laser Radial, v jednotlivých závodech stála třikrát na pomyslných stupních vítězů. "Bylo to velké překvapení a moje maximum," vrátila se spokojeně o několik měsíců zpět.

Veronika Fenclová

Fenclová už letos zasáhla do nového ročníku Světového poháru v Miami a skončila tam čtvrtá. "Bylo tam pěkně. Sluníčko, krásný vítr," zasmála se, jako by jachting byl rekreačním sportem a ne dřinou pro ty nejzdatnější.

Na ty nejnáročnější podmínky v silném větru se nejlepší česká jachtařka soustředí. "Na Laser člověk potřebuje i kila a vyježděnost," shrnula.

Vrcholem nové sezony bude pro Fenclovou červencové mistrovství světa ve Velké Británii. "Okruh vede mezi ostrovy, vítr tam bude hodně nestabilní. Nevíme, co od toho vůbec můžeme čekat, ale když budu hodně jezdit v cizině, ve špičce se chci udržet," dodala.

Jachtařka Veronika Fenclová na závodech Světového poháru v Miami.

jachtař roku - vítězové kategorií

Muži:          Michael Maier             YCR Roudnice nad Labem

Ženy:         Veronika Fenclová      Yacht Club Praha 12

Junioři:      Viktor Teplý                 Jachtklub Brno

Juniorky:    Markéta Audyová       Jachtklub Brno

Stříbrná olympijská medailistka Šmídová, s níž Fenclová půl roku závodila ve dvouposádkové třídě 470, na vyhlášení ankety v pražském Yacht klubu CERE potvrdila, že začíná trénovat s Američankou Elizabeth Kratzigovou. Ta by do olympiády mohla získat české občanství.


Najdete na iDNES.czmobilní verze