Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Válečný stav v loděnici VK Smíchov skončil. Je za vším boj o pozemek?

Mladí veslaři při tréninku - ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

29 2015
Bylo to jako v akčním filmu. Před loděnicí VK Smíchov, na levém břehu Vltavy kousek od Císařské louky, stojí člen ochranky, v kapse má pepřový sprej a v ruce seznam: Vy dovnitř smíte, vy ne. Směli členové výboru a pár jedinců - dva v loděnici bydlí, jeden tam má firmu. Veslařům včetně široké mládežnické základny byl vstup zapovězen. Trénovat se nebude.

V úterý dopoledne eskalovalo napětí mezi novým výborem klubu, který byl zvolen v listopadu, a řadou jeho členů.

„Takhle nějak to muselo vypadat v roce 1948, když komunisté dělali puč,“ myslí si Alice Jílková, členka klubu a trenérka mládeže.

„Začalo to už v pondělí večer, kdy se v loděnici ocitl ‚černý šerif‘ a ještě jeden pán v civilu, asi jeho šéf. Byla jsem v klubovně v teplákách, a když jsem se chtěla v šatně převléknout a vzít si věci, odmítli mě tam pustit. Nakonec to mně i dalším povolili, ale bylo to nepochopitelné a nepřijatelné,“ dodává Jílková.

Všechno podle všeho nastartovalo pondělní rozhodnutí nového výboru v čele s předsedou Václavem Malečkem, bývalým reprezentantem, ukončit spolupráci s hlavním trenérem Lubošem Ondráčkem a dalším koučem Adamem Kapou.

Smíchovští v posledních čtyřech letech vždy ovládli Český pohár, do něhož se promítají výsledky všech kategorií. Po břehu se nese, že Ondráček, rovněž bývalý reprezentant, na tom má velkou zásluhu.

„Rozhodli jsme se tak na základě zhoršujících se vztahů v loděnici. A výbor si s Ondráčkem nerozumí,“ říká předseda Václav Maleček.

V rukávu má ještě jedno eso. Ondráček podle výboru zfalšoval podpis na faktuře při podzimním nákupu čtyřky „bez“ v Itálii, kde byl s veslaři na závodech. Faktura zněla na pět tisíc eur.

Lidé kolem Ondráčka, považovaného za poněkud svérázného trenéra, který si svým způsobem podmaňuje loděnici, jej však brání.

„Nákup lodi proběhl po předchozím schválení výborem klubu a naprosto regulérně, byl jsem u toho. Jakékoli nařčení trenéra Ondráčka je v tomto směru absurdní,“ říká právník Tomáš Hlaváček, člen klubu.

Výbor prý Ondráčkovi nabídl, že když odejde po dohodě, stáhne nařčení ze zfalšování dokumentu z klubového webu. „Řekl jsem jim, že takové vydírání je trestným činem. Svoje jméno očistím,“ horlí kouč.

Proč vlastně byla loděnice do středeční 16. hodiny uzavřená?

„V minulosti v podobně vypjatých situacích veslaři poškozovali lodě. Tomu jsme chtěli zabránit,“ říká předseda Maleček.

Včera odpoledne už se nebál. „První vlna emocí opadla.“

Veslařský klub má na 300 veslujících členů a přibližně 160 závodníků. Údajně 131 z nich během několika hodin podepsalo petici pro vedení svazu, podle níž nesouhlasí s tím, co se nyní v klubu děje.

Je tady ještě jeden pohled. „Obáváme se, že novému vedení nejde tolik o sport, ale o komerční využití atraktivního pozemku na břehu Vltavy. A možná i o likvidaci klubu,“ domnívá se trenérka Jílková.

„Podzimní výměna výboru proběhla v režii bývalého předsedy Pavla Bartoně, aby se zakrylo špatné hospodaření. Podezření, že byla spáchána majetková trestná činnost, je silné,“ tvrdí právník Hlaváček.

Názor, že nové vedení chce pozemek využít ke komerčním účelům či dovést klub k zániku, však předseda Maleček odmítá. „Není to pravda.“Najdete na iDNES.czmobilní verze