Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Pekingu s ním prohrál, teď Synek prodává Tufteho kolekci

21 2016
Peking 2008, finále skifu mužů: šestadvacetiletý Ondřej Synek projíždí cílem o necelou vteřinu za norským veslařem Olafem Tuftem. Je stříbrný na olympiádě, má obrovskou radost. Až později přizná, že tehdy byl zlatu zpod pěti kruhů nejblíž.

Nyní, o osm let později, Synek spouští web, kde nabízí oblečení z kolekce Olafa Tufteho. Čili svého kata. „Ale tak to neberu, jsme dlouholetí kamarádi. Navštěvujeme se, trénujeme společně, jezdíme na soustředění,“ vyjmenovává Synek.

Znají se více než deset let, v té době rodák z Brandýsa nad Labem přesedlal na klasický skif. Jejich největší vzájemná bitva ale byla právě ta pekingská. Tufte tehdy celý závod vedl, až na posledních stovkách metrů se zdálo, že začíná tuhnout. „Nikdo nečekal, že by to mohl vydržet až do konce, jenže on pak odrazil můj útok a vyhrál. Zaslouženě,“ vzpomíná Synek.

O rok dřív byl norský veslař na stejném místě na zkušebním olympijském soustředění. Tehdy poznal textil z bambusového vlákna a jeho pohodlnost ho přivedla k myšlence vytvořit vlastní oděvní kolekci.

Olav Tufte, veslování - Norský skifař Olaf Tufte se raduje z obhajoby...

Olaf Tufte

Sotva Tufte přivezl zlato z Pekingu domů do Norska, vrhl se na byznysplán. V roce 2009 už svým veslařským kamarádům dával na vyzkoušení první výrobek – trenýrky. Zboží postupně distribuoval do celého Norska. „Od té doby ho nosím i já,“ pochvaluje si Synek.

Zřídit zastoupení značky svého kamaráda v Česku ho napadlo letos na jaře. „Manželce skončila mateřská dovolená, přemýšleli jsme o nějakém byznysu. Přišlo mi to jako dobrý a bezpečný tah,“ povídá Synek.

Během olympiády v Riu na rozjetí podnikání nebyl čas, v září se k němu ale Synkovi vrátili. „A teď jsme spustili e-shop tuftewear.cz. Budeme se snažit dostávat oblečení mezi lidi a uvidíme, jak se to vyvrbí,“ povídá dlouholetá česká skifařská jednička.

Na webu prodávají téměř celý sortiment Tufteho oblečení. „Boxerky, kalhotky, spodní prádlo pro děti, trička, nátělníky, ponožky a termoprádlo. Pánské, dámské i dětské velikosti,“ vyjmenovává Synek.

Nižší nákupní ceny kvůli prohranému finále od Tufteho nedostává. „Ale když budeme šikovní, tak je možná dostaneme,“ směje se otec dvou dětí.

Synek aktuálně začíná přípravu na další čtyřletý cyklus, který by měl vrcholit na hrách v Tokiu 2020. „Ale už teď je dobré přemýšlet i nad něčím jiným než jen sportovní kariérou.“Najdete na iDNES.czmobilní verze