Poprvé v osmiveslici. A rovnou s olympijským medailistou

16 2018
Na podzim odstartuje v Praze nejextrémnější veslařský závod světa. Během 13 dnů absolvují posádky osmiveslic na říční trase Praha-Hamburk 850 kilometrů. Co podobná plavba obnáší, si v polovině května vyzkoušela pětice novinářů. Krátkou projížďku po Vltavě absolvoval i redaktor iDNES.cz.

„Jestli šlápnete jinam než na tohle vyznačené místo, propadnete se lodí až do vody,“ varuje Václav Chalupa, stříbrný olympijský medailista z her v Barceloně. Zarazím se. Čekal jsem, že se budu soustředit spíše na veslování a nastupování do lodi bude jen formalitou. Očividně tomu tak není.

„Když bude mít někdo z vás problém, ať zakřičí stop. Když budete mimo rytmus, můžete kolegovi před sebou pěkně propíchnout záda veslem,“ pokračuje Chalupa. Jak se snažím vstřebávat další a další instrukce, začíná mi naskakovat husí kůže. Snažím se to přičíst faktu, že stojím na břehu Vltavy jen ve sporém veslařském úboru, ale tuším, že za třesem, který se mi vkrádá do těla, stojí i něco jiného.

Na vlastní kůži

- když se novinář pokouší pochopit, co čeká účastníky extrémního veslařského závodu

Ještě nikdy jsem v osmiveslici nebo podobné lodi neseděl, natož abych s ní plul po řece. Ujišťovali nás, že se nemůžeme převrhnout. Jenže při pohledu na sedmnáct metrů dlouhou a půl metru širokou kocábku, která se ne zrovna stabilně pohupuje u mola a jediné nepřesné došlápnutí ji prý zničí, mám trochu obavy. Naštěstí s námi popluje trojice zkušených veslařů, mezi nimi i Chalupa.

Zazní pokyn k nástupu. Sundám tedy svoje červené tenisky, pečlivě je vyrovnám hned na kraj mola a snažím se nasoukat na palubu. Dávám si velký pozor, abych položil nohu pouze na onen hnědý obdélníček, který představuje jediný opěrný bod celé lodi.

Podařilo se mi úspěšně usadit se na pojízdném sedátku. Nohy mám natažené před sebou, chodidla spočívají v napevno přidělaných botách. Rukama svírám veslo, které je překvapivě velké a manévrovat s ním není jednoduché ani nad hladinou, natožpak ve vodě.

Zvedáme kotvu

Všech osm veslařů se uhnízdilo na svých místech, loď je připravena k vyplutí. Snažím se rozpomenout na všechny rady, které jsme obdrželi na břehu. Záhy zjišťuji, že aplikovat je v realitě houpající se lodi a plynoucí vody všude kolem, bude chtít chvilku tréninku.

Zpočátku veslujeme pouze s pomocí rukou. Natáhnout paže, ponořit veslo do vody, zabrat. Vytáhnout veslo, krátkým pohybem v zápěstí natočit list vodorovně s hladinou, opět natáhnout ruce. Opakovat tuto smyčku stále dokola není samo o sobě nic nemožného. Po pár sériích získám, alespoň dle svého názoru, slušný grif.

Novináři před testovací jízdou v osmiveslici. Druhý zprava redaktor iDNES.cz...
Václav Chalupa instruuje novináře před testovací jízdou v osmiveslici.
Novináři před testovací jízdou v osmiveslici. Vpravo redaktor iDNES.cz...

Václav Chalupa instruuje novináře před testovací jízdou v osmiveslici.

Jenže sladit pohyb s ostatními členy posádky, to je teprve výzva. Když na chvíli vypadnu z tempa, hrozí, že dlouhým dřevěným nástrojem narazím do vesla před sebou.

Kormidelník nám povoluje zapojit do veslování i trup, později celé tělo. Na pohyblivém sedátku se tedy odrážím nohama a jezdím tam a zpátky. Důležité je zapojit jednotlivé části v pravou chvíli - nejprve nohy, pak trup a nakonec ruce. Záběr vesla je nyní delší, pro posádku náročnější, ale také efektivnější. Naše osmiveslice nabrala celkem slušnou rychlost a já mám poprvé trochu času a odvahy rozhlédnout se po okolí.

Plujeme uprostřed Vltavy, od břehu nás po obou stranách dělí lehce zkalená vodní hladina. V dáli na kopci vidím Vyšehrad, téměř na dosah veslem zase pluje kachna. Potkáváme i „kolegy“ veslaře na různých typech plavidel. Musím uznat, že jim to jde lépe než naší posádce. Ale plujeme, a to je hlavní.

Jsem mimo rytmus

Z obdivování okolí mě vytrhla věta: „Jseš mimo rytmus.“ Nejspíš je napomenutí adresováno mně, zjišťuji, že ostatní vesla se pohybují přesně opačně než to moje. Rychle se srovnám a dál soustředím pozornost jen na správné provedení. Ani mi nedošlo, že jsem měl zavolat stop, kolegova záda naštěstí zůstala bez újmy.

Závod Praha-Hamburk

přehledně

  • 29. září - 13. října 
  • 12 etap
  • 850 km
  • 20 nejlepších posádek světa
  • Ambasadoři: Mirka Topinková a André Willms

Hlavně mi dělá problém přesouvat veslo nad hladinou, buď ho táhnu moc vysoko ve vzduchu, nebo naopak pleskám o hladinu. Snažím se nalézt inspiraci u Václava Chalupy, jehož veslo vždy opisuje stejnou trajektorii a list vodu jen zlehka šimrá.

Zastavujeme a nyní vesluje jen jedna strana. Osmiveslice se otáčí a vrací se zpět k molu. Když se všech osm členů posádky trefí do jednoho záběru, loď dravě poskočí kupředu. Po chvíli je naše vysněná země na obzoru.

Zpomalujeme a připlouváme stále blíže ke břehu. Naši tři zkušení mentoři vědí bezpečně, co dělat. Loď zastavila u mola. Přežili jsme ve zdraví. Pohled doprava mě usvědčí, že s námi skutečně pluli profesionálové - přímo po pravici mám své červené tenisky.

Byl to krásný zážitek, ale upřímně... Jsem rád, že zase stojím na suché zemi. I pár set metrů v osmiveslici umí vzít dost sil, rozbolavět záda i paže. Jak musí chutnat těch 850 kilometrů, které čekají na účastníky etapového závodu Praha-Hamburk, nechci ani pomyslet.Nejčtenější

Bývalý brankář Slovanu: Je absurdní, že vůbec podepisují nové hráče

Brankář Barry Brust se několikrát objevil i v kanadské brance.

Hokejový gólman Barry Brust odchytal v dresu Slovanu dvě sezony, naposledy se do Bratislavy vracel...

Biatlonistka Dahlmeierová má zdravotní trable, přerušila přípravu

Němka Laura Dahlmeierová na trati stíhacího závodu v Tjumeni

Dvojnásobná olympijská vítězka v biatlonu Laura Dahlmeierová musela šest týdnů před začátkem sezony...Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší...

Plekanec v jubilejním 1 000. zápase skóroval a podpořil vysokou výhru

SUVENÝR. Tomáš Plekanec z Montrealu odehrál tisící duel v NHL. Puk sympaticky...

VIDEO Jako jedenáctý Čech v historii NHL v pondělí odehrál své tisící představení ve slavné soutěži...

Ukrajina - Česko 1:0, vyrovnaná bitva, ale i konec nadějí na postup výš

Český fotbalista Jakub Jankto se chytá za hlavu po neproměněné šanci v duelu...

Charkov (od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté už v Lize národů nemají šanci na první místo ve skupině. Ukrajině i podruhé...

Další z rubriky

Judista Krpálek rozšířil zlatou sbírku. Ovládl Grand Prix v Cancúnu

Český judista Lukáš Krpálek na mistrovství světa v Baku.

Osmnácté zlato na mezinárodních turnajích přidal do své medailové sbírky judista Lukáš Krpálek....

Poctivý kůň se srdcem závodníka. Universe of Gracie odchází do penze

Na Taxisově příkopu (zleva) Kasim v sedle s Martinem Liškou, Vicody s Josefem...

Vítězil s ním žokej Faltejsek, skončil třetí na Velké pardubické. Její 128. ročník byl pro koně...

Na emotivním místě. Žokej Gehm hraje basketbal a vrátil se i do Pardubic

Peter Gehm je po ochrnutí spodní části těla na vozíku už 14 let. Do Pardubic se...

Z invalidního vozíku sledoval žokej Peter Gehm Velkou pardubickou. Dostih, kde čtyřikrát...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz