Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tu dráhu nenávidím, má jasno Synek. Veslaři vyrážejí na ME do Poznaně

Ondřej Synek to sice v Poznani nemá v lásce. I tak má jediný cíl a to je vítězství. | foto: AP

26 2015
Jezero Malta v Poznani se stane od pátku do neděle dějištěm ME ve veslování, ve středu tam vyráží flotila třinácti českých lodí. Zřejmě to nebude šampionát ledajaký, neboť závody na tamní dráze umí velmi ovlivnit vítr - úřadující mistr světa na skifu Ondřej Synek tak poznamenal: "Po mistrovství světa v roce 2009 jsem se zařekl, že už mě tam nikdo neuvidí!"

Předzvěstí byla už slova olympijské vítězky Miroslavy Knapkové. „Tamní dráha je pěkná... když nefouká vítr. A ten tam fouká skoro vždycky,“ posteskla si slavná skifařka, která i přes zmíněné podmínky před šesti lety vyválčila na Maltě světový bronz.

Jména pro šampionát

Muži - skif: Ondřej Synek; skif lehkých vah: Petr Čabla; dvojskif: David Jirka, Michal Plocek; dvojskif lehkých vah: Ondřej Vetešník, Jan Vetešník; dvojka bez kormidelníka: Lukáš Helešic, Jakub Podrazil; dvojka bez kormidelníka lehkých vah: Adam Kapa, Milan Viktora; čtyřka bez kormidelníka: Matyáš Klang, Kornel Altman, Jan Andrle, Jakub Paroulek; čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: Michael Humpolec, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil ml., Jan Hájek; párová čtyřka: Adam Štěrbák, Jaroslav Kedaj, Martin Basl, Vojtěch Řimák.
Ženy - skif: Miroslava Knapková; dvojskif: Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová; dvojka bez kormidelnice: Kateřina Kopecká, Martina Stillerová; dvojskif lehkých vah: Tereza Kocianová, Anna Žabová.

Ještě víc si nebral servítky Synek, byť i on tehdy vybojoval třetí místo. „Já tu dráhu nenávidím, strašně tam fouká. Ne že by byla neregulérní, ale blbě se v tom vesluje,“ dodal šampion, který od té doby posbíral už tři tituly mistra světa. Potom připomněl, jak to tenkrát bylo.

„V závěru finálové jízdy jsem se jen těžko probíjel větrem a velkými vlnami. Pořád mi vypadávalo veslo z ruky a protáčelo se. Nemohl jsem tahat pod vodou, jak jsem chtěl, a největší soupeři mi začali odjíždět. Byl to spíš souboj s živlem,“ pravil veslař, který v onom závodě nestačil na Drysdalea z Nového Zélandu a Campbella z Británie. „Bohužel tam teď musím,“ dodal.

Další útoky na evropské zlato

Knapková a Synek jsou ověnčeni medailemi a v Poznani budou obhajovat evropské tituly. „Jsem ráda, že jsem před dvěma týdny absolvovala závod Světového poháru na Bledu, alespoň jsem hned na prahu sezony zjistila, jak na tom jsem,“ pokývala hlavou veslařka a připomněla svou druhou příčku ze slovinského jezera.

„Od té doby jsme pracovali na agresivnější jízdě, uvidíme, zda to bude stačit na první místo. Nechci říkat na obhajobu, ale na další zlato, jak tvrdí můj trenér Tomáš Kacovský,“ usmála se 34letá závodnice, pro níž by to byl již pátý evropský titul.

Také o dva roky mladší Synek hodlá útočit na své páté evropské zlato, při premiéře obnoveného ME v Poznani 2007 však získal titul na osmě. Na rozdíl od Knapkové jej však nyní čeká vůbec první mezinárodní závod v sezoně.

„Cílem je vítězství, byť zatím nevím, jak na tom jsem. To se uvidí až v pátečních rozjížďkách. Rozhodně ale nelituju, že jsem se nezúčastnil Světového poháru na Bledu - důležitou předolympijskou sezonu bych tak měl příliš dlouhou,“ vysvětlil rodák z Brandýsa, který v termínu Bledu raději závodil na horském kole. „Třeba mi to pomohlo,“ culil se svěřenec trenéra Milana Dolečka staršího.

Dvojskif vyhlíží finále

Ještě těžší zkouška než na Bledu, kde skončili třetí, čeká nově sestavený dvojskif David Jirka, Michal Plocek.

„To třetí místo jsme ani nečekali, v Poznani však bude o poznání větší konkurence. Bylo by prima, kdybychom se dostali do finále - to by signalizovalo, že si na srpnovém mistrovství světa ve Francii můžeme zajistit postup do olympijského Ria,“ připomněl zkušený veslovod Jirka, majitel stříbra na párovce z OH v Aténách 2004, že světový šampionát bude zároveň olympijskou kvalifikací.

Podle vedoucího výpravy Přemysla Panušky je však postup do poznaňského finále v silách i jiných českých posádek. „Letos ještě nejela velký závod dvojka bez kormidelníka Helešic, Podrazil, šanci mají i další lodě. Třeba i ženský dvojskif nebo dvojka bez, doufám, že nezůstane jen u přání. A všechno zastřeší zlaté medaile obou skifařů, jsem optimista,“ dodal Panuška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze