Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme být lepší než kanoisté, přejí si veslaři před bojem o Rio

Ondřej Synek a Miroslava Knapková na tiskové konferenci před mistrovstvím světa ve veslování ve francouzském Aiguebelette. | foto: ČTK

25 2015
O třetinu větší účast než obvykle. Tak působí olympijská vábnička. Mistrovství světa veslařů ve francouzském Aiguebelette, jež bude zároveň kvalifikací pro hry v Rio de Janeiru, se zúčastní rekordní počet 1300 závodníků ze 77 zemí. Šampionátu, který začne v neděli, se zúčastní dvacet českých veslařů v čele se skifařskými hvězdami Miroslavou Knapkovou a Ondřejem Synkem.

„Pokaždé vedeme takový nevypsaný souboj s rychlostními kanoisty, našimi kamarády. Na olympiádu nyní v Miláně postoupily čtyři jejich posádky, což je pro nás hozená rukavice,“ přiznal šéf veslařského svazu Dušan Macháček a připomněl úspěchy kanoisty Fuksy, kajakáře Dostála, čtyřkajaku a také postup kajakáře Švába na dvoustovce.

Nominace pro Francii

Muži - skif: Ondřej Synek; dvojka "bez": Lukáš Helešic, Jan Lapáček; dvojskif: David Jirka, Michal Plocek; dvojka "bez" lehkých vah: Michael Humpolec, Jan Hájek; čtyřka "bez": Matyáš Klang, Martin Basl, Jan Pilc, Adam Štěrbák; čtyřka "bez" lehkých vah: Miroslav Vraštil, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč, Jan Vetešník.

Ženy - skif: Miroslava Knapková; dvojka "bez": Martina Stillerová, Kateřina Kopecká; dvojskif: Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová.

„Rádi bychom nejméně zopakovali Londýn, kde závodilo pět našich posádek. Mým soukromým přáním je, aby se vedle Mirky Knapkové kvalifikovala alespoň ještě jedna ženská sestava,“ dodal.

V české nominaci je devět posádek, z nichž je neolympijskou disciplínou pouze dvojka „bez“ lehkých vah mužů. Neobvyklé složení má jen dvojka bez kormidelníka, ve které namísto nemocného Jakuba Podrazila pojede s Lukášem Helešicem Jan Lapáček. Ten je známější jako Gruber, na olympiádě v Pekingu závodil na čtyřce „bez“ ve finále, předloni se oženil a přijal jméno manželky.

„Přejeme si co nejvíc postupů na olympijské hry, i když to bude hodně těžké,“ uvedl nový šéftrenér reprezentace Václav Chalupa. „Věřím, že Mirka s Ondrou bezpečně postoupí do finále a v něm uspějí. U ostatních disciplín bude klíčové finále B - kdo se tam dostane, bude mít obrovskou šanci dostat se na olympiádu,“ připomněl, že ve většině disciplín postoupí na hry nejlepších jedenáct posádek. „Ve finále B tak nikdo nebude chtít být poslední čili celkově dvanáctý.“

Pouze u skifařů je klíč krapet jiný, do Ria postoupí vždy prvních devět závodníků a závodnic. Český tým zamíří do Francie ve čtvrtek autobusem, tradiční opory Knapková, olympijská vítězka, a Synek, jenž bude obhajovat titul, využijí o den později výhody v podobě letecké cesty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze