Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veslaři Dukly se v zatáčce báli

29 2000
P r a h a -
Do cíle hlavního závodu 87. ročníku veslařských Primátorek Pilsner Urquell chybělo na Vltavě ještě pět set metrů, přesto šéftrenér Dukly Jiří Pták začal v cíli skákat radostí. V té chvíli jeho osmiveslice zlomila zřejmě definitivně odpor vyzývatelů z Avokádo Teamu. Společenství složené z více klubů mělo jediný cíl: po dvaceti letech konečně porazit Duklu. Málem to vyšlo. "V zatáčce pod Vyšehradem jsem měl strach," vybavil si moment, kdy Avokádo v půli trati ještě o půl délky vedlo, veslovod vítězů Petr Imre. "Takhle to nesmí dopadnout," blesklo mu hlavou. Ostatní mysleli na totéž. "Avokádo už zraje, už je máme, ortopedy," zakřičel v ten moment do palubních reproduktorů osmiveslice Dukly kormidelník Vladimír Petříček. Jako kdyby tím vlil svým mužům čerstvou krev do žil. Avokádo Team po rychlém startu začal uvadat v tempu. "Na začátku nebylo na co čekat, asi nám však došly síly. Najednou se zdálo, že každý z nás chce Duklu dojet sám," líčil nejzkušenější z posádky Michal Cígler momenty, kdy se vyzývatelé za zatáčkou rozešli v tempu. Osm metrákových hromotluků z Dukly za vesly a devátého o poloviční hmotnosti z VK Blesk na kormidle sjednotily možná i momenty, které prožili krátce před startem. Bylo úplně jedno, že kormidelník Petříček je dvaapadesátník a benjamínek posádky Makovička o jedenatřicet let mladší. "Při rozcvičení jsme se najednou dali dohromady, běželi jsme dokonce všichni stejným krokem. Nic podobného jsem neprožil," popisoval Adam Michálek z Dukly. Avokádo Team, ještě pár okamžiků předtím velebený coby senzace, upadl dílem okamžiku navždy v zapomnění. Hodně se o něm mluvilo před závodem, stejně jako o stotisícikorunové prémii, ve veslování nevídané, vypsané za skalp Dukly. Nakonec si poražení odnesli polovinu, byť tak původní dohoda nezněla. "Ale kluci udělali závod, zaslouží si to," prohlásil zástupce sponzora Pavel Pěkný. U toho už ale Dukla nebyla. K oslavě se sešla vítězná posádka primátorek o samotě v hospůdce v centru Prahy. "Nikdo nás na žádné oslavy nepozval, ale my to nepotřebujeme. Vyhráli jsme srdcem i bez velkých peněz," prohodil Pavel Knob z Dukly, ačkoli i jim se prý ozval sponzor, který vypsal odměny úměrné prémiím soupeřů. "Nevěděli jsme předem, kolik to bude," podotkl Petr Blecha, s jedenácti výhrami rekordman primátorek.

Osma mužů: 1. Dukla/VK Blesk (Imre, Adam Michálek, Makovička, Skalický, Knob, Schindler, Skopal, Blecha - korm. Petříček) 5:39,96, 2. Avokádo Team - ČVK Brno, Olomouc, VK Blesk, ČVK Praha (Červinka, Obadal, Karas, Aleš Michálek, Dohnal, Hošek, Cígler, Bača - korm. Karásek) 5:41,89, 3. Dukla/ČVK Praha 5:55,54.

Skif mužů: 1. Chalupa 6:51,62, 2. Vabroušek 7:05,77, 3. Vochoska (všichni Dukla) 7:12,99.

Osma žen: 1. VK Blesk, ČVK Praha, Smíchov, Louny (Zavadilová, Ostrezy, Lehká, Čermáková, Žáková, Laholíková, Bláhová, Martincová, - korm. Šmejkalová) 6:37,51.

Skif žen: Zavadilová (ČVK Praha) 7:38,22.

Autor:


Témata: chalupa
Najdete na iDNES.czmobilní verze