Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veslaři dobyli pět míst ve finále

28 2003
Milán - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Česká veslařská výprava se těší na mistrovství světa v Miláně z pěti medailových nadějí. Do víkendového finále se probili skifaři Chalupa, Knapková, v lehké váze Nacházelová, dvojskif Synek - Doleček a mužská párová čtyřka. S výjimkou Nacházelové, jejíž disciplína se za rok v Aténách nepojede, tak mají už čtyři české lodi jistou účast na příští olympiádě. V pátek ve finále B mohou hry vybojovat ještě dvojka Imre - Michálek a mužská osma.

Poslední šance na OH bude v červnu při kvalifikaci v Luzernu. Tu podstoupí ve dvojskifu lehké váhy Vabroušek, jenž po nemoci parťáka Malečka zkusil letos na poslední chvíli skifa a propadl v něm do finále B. Na předchozích hrách v Sydney startoval jen Chalupa...

V dnešním semifinále vládli vítězové Světového poháru na dvojskifu Synek s Dolečkem. "Dobře odvedená, poctivá práce, nemělo to chybu," chválil trenér Doleček starší. "A můžeme jet i rychleji." Tedy pro titul? "To ode mě neuslyšíte," zalekne se kouč.

Ne tak veslovod Synek: "Soupeři nejsou saláti, ale my jedeme na zlato," vyhlásil dnes po semifinále bojovně. Utkají se s Italy, Brity, Slovinci, Francouzi a Australany.

"Měla jsem těžké semifinále. První kilometr jsme jela parádně, pak mi docházely síly," řekla skifařka Knapková. Postoupila z druhého místa za Němkou Rutschowovou-Stomporowskou. Porazila obávané soupeřky Bělorusku Karstenovou (ta se ještě vešla do finále) i Novozélanďanku Waddelovou (ta vypadla). Z druhého semifinále postoupily do sobotního boje o medaile všechny favoritky Bulharka Nejková, Číňanka Zhang a Ruska Levinová.

Jako druhý v semifinále finišoval též Chalupa, za Slovincem Čopem. "Zkoušel jsem to na něj celou dráhu, ale závěr jsem radši vypustil, abych šetřil síly na finále," řekl Chalupa. Mezi skifaři postupovali vždy jen dva, v dalších jízdách uspěli německý obhájce Hacker, Rakušan Kreibich, Nor Tufte a Australan Free. "Čop s Hackerem jsou velmi rychlí, s těmi bude těžké bojovat," předpověděl Chalupa.

Druhým místem za Poláky v semifinále mile překvapila mužská párová čtyřka Jirka, Hanák, Vitásek, Kopřiva, když porazila silné Němce, všichni prošlo do finále. Dalšími finalisty jsou Austrálie, Itálie a Rusko.

Třetí místo stačilo na postup do finále i lehkovážnici Daniele Nacházelové. "Ale jela jsem příšerně," ulevila si.
Stejné umístění v semifinále naopak odsoudilo pouze do finále B Michala Vabrouška, jenž tak druhý rok v řadě pojede jen ve finále B. Letos poté, co krátce před šampionátem přesedl z dvojskifa lehkých vah a vypustil tak olympijskou kvalifikaci ve snaze bojovat na šampionátu o medaili. Poslední cenný kov, bronz, získal v roce 2001 v Luzernu, v roce 2000 byl mistrem světa. "Nešlo mi to, ale na dvojskifu by to nebylo lepší, konkurence je tvrdá," řekl po semifinále Vabroušek.

Dvojka Imre - Michálek dnes zaváhala na startu, dojela v semifinále třetí, a tak pojede finále B stejně jako osma mužů, jež byla v semifinále čtvrtá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze