Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veslařský nezmar: přepaden, oloupen, zraněn. Zase na to vlítnu, říká

Předseda veslařského svazu Dušan Macháček symbolicky předal Jindřichu Janusovi zlatou medaili, potom i klobouk s výtěžkem sbírky. | foto: Zdeněk Paroulek

18 2016
V listopadu mu bylo devadesát a veslování je jeho celoživotní láskou. Začátkem ledna jej v rodném Ústí o šedesát let mladší recidivista brutálně napadl, okradl a zranil. Přesto si Jindřich Janus, závodník, trenér, rozhodčí a čestný předseda veslařů TJ Chemička Ústí nad Labem, o víkendu odskočil z nemocnice a objevil se na mistrovství republiky mládeže a veteránů na trenažérech v Děčíně.

„Pusťte mě k veslům,“ říkal trochu žertem, ale taky vážně. Protože všichni věděli, že nebýt zlomené ruky, na trenažér by se opět posadil a ohrožoval by svoje veteránské rekordy.

Jak k přepadení nedlouho po Novém roce došlo?

„V sedm večer jsem šel z tréninku domů. Co se stalo, si přesně nepamatuji, ale bylo to hrozné. Jenom vím, že jsem měl snahu se něčemu bránit, ale úspěšný jsem nebyl. Následovala rána do hlavy, asi jsem se bránil moc, svoje věci jsem nechtěl útočníkovi jen tak nechat. Další rána, pak už si nepamatuji vůbec nic. Přijeli záchranáři a odvezli mě do špitálu, ale jak, to si už zase nepamatuji,“ popsal Janus pro web veslo.cz.

Na jednotce intenzivní péče si dlouho nemohl uvědomit, jak se jmenuje. „Těmi dvěma ranami mi způsobil zhmoždění mozku s krvácením, zlámal mi ruku, pořád cítím slabost. A paměť mě zlobí taky pořád,“ vyprávěl při děčínském šampionátu.

Lupič mu ukradl peníze, doklady, mobil, fotoaparát. „Policie už ho má, já byl jeho čtvrtá oběť. Evidentně se soustředil na starší lidi, na které si troufal. A to jsem ještě dopadl dobře, další napadený leží v nemocnici se čtyřmi sešitými ranami na hlavě.“

Předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček Janusovi symbolicky předal mistrovskou medaili, kterou by legendární veslař jako jediný účastník kategorie nad 90 let nepochybně získal, a prvním vkladem zahájil sbírku, která má oloupenému veslaři pomoci.

„Jindry Januse si všichni nesmírně vážíme, je to obdivuhodný člověk. Sbírka byla tím nejmenším, co jsme pro něj mohli udělat,“ říká Macháček poté, co se na Januse, který žije sám a pomáhají mu příbuzní, vybralo během dvaceti minut jedenáct tisíc korun.

„Jindra je úžasný, jezdí hlavně na trenažéru, ale loni na mistrovství republiky veteránů na třeboňském rybníku Svět usedl do párové čtyřky s podstatně mladšími veslaři a jelo jim to skvěle,“ připomíná předseda ústeckého oddílu Jan Přibyl.

Částka, kterou mladí a veteránští veslaři mezi sebou vybrali, nemusí být konečná. „Závodníci vědí, že na našem webu existuje rubrika fórum a tam najdou i číslo účtu, na který mohou posílat příspěvky. Heslo je Jindra,“ dodává Macháček.

A jaké budou další dny veslaře Jindřicha Januse?

„Až mě propustí z nemocnice? Ať je to co nejdřív! Napřed mě čeká běhání po úřadech hlavně kvůli dokladům, už teď si píšu, co je třeba zařídit. A pokud jde o veslování? V létě ještě ne, ale na podzim už na trenažéry zase vlítnu.“Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze