Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Lucernu si chci spravit chuť. Synek zamířil za vyrovnáním účtů

VÍTĚZNÉ GESTO. Ondřej Synek se stal potřetí mistrem světa. | foto: AP

8 2015
Má letos málo natrénováno, anebo naopak na jaře trénoval moc? Skifaři Ondřeji Synkovi má napovědět třetí a finálová regata Světového poháru, která se uskuteční o víkendu v Lucernu. A tradičně bude poslední prověrkou před mistrovstvím světa ve francouzském Aiguebelette na konci léta, kde půjde i o olympijskou kvalifikaci.

„Kubánec Rodriguez tam nebude, ale Novozélanďanovi Drysdalemu a Ščerbačenjovi z Běloruska mám co oplácet,“ připomněl trojnásobný mistr světa své čtvrté místo z předchozí regaty SP ve Varese.

Cítíte možná před touto „odvetou“ neklid?
Ne, jsem klidný a cítím se dobře. Chci to soupeřům oplatit, takže jsem natěšený.

Nedělní finále mistrovství republiky v Račicích mělo mezinárodní účast a vy jste v něm s převahou porazil Jana Špika, potetovaného vousáče ze Slovinska, a mladého Srba Viktora Jasinského. Mohlo i to přispět k vaší pohodě?
Spíš ne, nebyli to soupeři, které bych neměl zvládnout. Mnohem líp jezdíval Slovincův starší bratr Luka Špik, který získal s Iztokem Čopem od Sydney až po Londýn tři olympijské medaile na dvosjkifu včetně zlata. Ten co jel tady špatný nebyl, ale nic extra - nemůže mě prohánět někdo, kdo není v mezinárodní špičce nebo už vrcholově netrénuje.

Ještě v úterý jste jezdil v Račicích - dá se na základě tréninku něco usuzovat?
To mě uklidnilo víc. Na to, že nefoukal vítr, jsem jezdil dobré časy, srovnatelné s mými nejlepšími ve stejných podmínkách. Jezdil jsem sám na stopky a časy na pětistovku i kilometr mě potěšily. Doufám, že se to projeví i v Lucernu.

Před regatou ve Varese jste hodně trénoval. Co jste dělal v dalších dvou týdnech?
Víc jsem odpočíval. S trenérem Milanem Dolečkem jsme se zaměřili na kratší, ale intenzivnější tréninky, taky jsem měl jeden volný víkend. Na předchozích závodech jsem se totiž cítil hodně unavený, tak jsme trochu zvolnili. Uvidíme, jestli to bude stačit na zlepšení.

Chcete říci, že jste to před Varese přehnali?
Je to možné. V zimě jsem měl nějaké zdravotní výpadky, tak jsme se to potom snažili dohánět. Třeba to bylo moc. Teď poznáme, jestli jsem byl málo odpočinutý, nebo mám letos málo natrénováno. Do Lucernu přijedou všichni s výjimkou Kubánce Rodrigueze, bývá to spravedlivé zrcadlo.

S čím tedy budete spokojený?
Samozřejmě s vítězstvím. (úsměv)

Pódium by vám nestačilo?
To ne. Budu spokojený s vítězstvím nebo těsnou prohrou s Mahem Drysdalem. Už ve Varese bylo vidět, že má našlápnuto, bude to hlavní favorit. Já si ale chci spravit chuť a náladu, a taky se chci před mistrovstvím světa cítit v lepší psychické pohodě. Neříkám, že bych na tom byl psychicky špatně, ale určitě může být líp.

Drysdale, pětinásobný mistr světa a váš jediný přemožitel z olympiády v Londýně, je už přes měsíc v Evropě - kde vlastně?
Vždycky si zvolí nějakou základnu, odkud vyráží na závody. Teď ji má tuším v Belgii.

Pohybuje se po kontinentu jako zlověstný stín...?
Tak to neberu, rozhodně mám daleko k tomu, abych se ho bál. A po Lucernu pojedu na dva týdny na vysokohorské soustředění do italského Livigna a tam se těším. Myslím, že pak budu v ještě větší pohodě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze