Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad nedostanu na zadek potřetí, doufá Synek po čtvrtém místě ve Varese

Ondřej Synekj | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

21 2015
Od olympiády v Londýně prohrál třikrát – loni dvakrát při závodech SP s Novozélanďanem Drysdalem a letos na ME v Poznani s Chorvatem Martinem. A kdy byl naposledy mimo stupně vítězů? V roce 2009 na regatě v Lucernu, kde skončil šestý.

„Že bych šest let neslezl dolů? Jednou to přijít muselo,“ povídal skifař Ondřej Synek poté, co v neděli dojel na regatě Světového poháru ve Varese na čtvrté místě.

Aspoň vím, že musím přidat,“ dodal 32letý trojnásobný mistr světa a majitel dvou stříbrných medailí z olympijských her.

Jste hodně zklamaný?
Ani ne, míň než po mistrovství Evropy před třemi týdny. Ideální to teď vůbec nebylo, ale po Poznani jsem se cítil mnohem hůř.

Konečně jste závodil s kompletní špičkou, do Varese přijeli i Drysdale a Kubánec Rodriguez. Jenže oba dojeli před vámi, a přitom jste se na souboj s nimi těšil...
Ale to je přece sport, nejde o život.

Po Poznani jste trénoval, vynechal jste i Primátorky. Nyní jste si představoval lepší výsledek, že?
To je pravda, výsledek není dobrý. Ale závody proběhly, na víc jsem neměl. Ke konci jsem vytuhnul, ale jinak jsem celý závod jel víceméně v balíku, to má svoji cenu. Teď se musím sebrat a popracovat, abych se vrátil do loňské formy.

Před cestou do Itálie jste říkal, že když prohrajete se špičkou o vteřinu, bude to dobré. Jenže vítězný Drysdale, i když jste závěr zřejmě vypustil, projel cílem skoro o deset vteřin před vámi. To vás neznepokojuje?
Ne tak moc, protože posledních sto padesát nebo dvě stě metrů jsem opravdu jen tak „došudlal“. Jenže předtím jsem fakt vytuhnul, takže nemělo cenu se trápit. Myslím ale, že je to pořád hratelné, i když další týdny budou těžké.

Čemu tedy výsledkový pokles přikládáte?
To je to, co nevím. Buď se to vzpamatuje a na mistrovství světa v závěru léta ve Francii to půjde, anebo to nepůjde. Já doufám, že jo. Možná mám málo natrénováno, možná dělám něco špatně, ale zatím to není ono. Musím máknout, přidat v přípravě. Anebo něco změnit.

Světový pohár vyvrcholí za tři týdny tradiční regatou v Lucernu – pojedete tam?
To ještě nevím, v týdnu se dohodneme s trenérem Milanem Dolečkem. V úvahu přichází možnost, že dáme přednost tréninku, ale uvidíme.

Nezarazilo vás, že Bělorus Ščerbačenja, který teď skončil třetí, vyrazil po startu jako z praku a brzy všem ujel o celou loď?
Jo, to asi nečekal nikdo z nás. V sobotním semifinále zachránil postup do nejlepší šestky o sedm setin před Belgičanem, ale dneska jel jako blázen. Čekali jsme, že vytuhne, ale on to vydržel Takže přibyl další závodník, se kterým je třeba počítat.

Zato Chorvat Damir Martin, který vás porazil v Poznani a teď i v sobotní rozjížďce, dojel ve finále až šestý. Není to zvláštní?
Není. Taky on asi dobře ví, že každý závod může být jiný, včera je včera. Pro veslování je ale dobré, že se pole vyrovnává a že je víc a víc závodníků, kteří se můžou poprat o medaile.

Naposledy jste byl v oficiálních závodech mimo stupně vítězů v roce 2009, kdy jste na regatě SP v Lucernu dojel na šestém místě. Pamatujete si to?
Abych řekl pravdu, tak ne. Že bych šest let neslezl dolů? Ale je to sport a jednou to přijít muselo, asi nejde být pořád nahoře. Je to sice nezvyk, spokojenost mi to nepřináší, ale co můžu dělat? Aspoň vím, že musím přidat.

Po druhém místě z ME v Poznani jste říkal, že to není na závadu, že jste zkrátka potřebovalo dostat na zadek. Co říkáte teď?
Teď jsem na něj dostal podruhé, takže doufám, že se to nestane i potřetí. Snad už to skončilo. Najdete na iDNES.czmobilní verze