Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Montérky. A teď honem sako! Legendární Chalupa chystá další šampionát

Když je třeba, tak se Václav Chalupa v Račicích pustí i do opravy lodě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2015
Je to nezmar. V úterý ve dvě po půlnoci se vrátil z Itálie, za autem vlek s loděmi, do postele se dostal ve čtyři nad ránem. A v osm už byl na kanálu v Račicích. Čili - v práci. "S tím jsem do toho před rokem a půl šel, spousta věcí nepočká. Ale baví mě to," říká Václav Chalupa, majitel stříbrné medaile na skifu z olympiády v Barceloně.

A nyní technický ředitel areálu v Račicích.

Sedmačtyřicetiletý legendární veslař, který vlastní i sedm rovněž skifařských medailí ze světových šampionátů, to má na kanál kousek - do Račic kdysi, ještě jako závodník, přestěhoval rodinu. „Tehdy jsem to chtěl mít co nejblíž na tréninky, a teď to mám stejně blízko do práce,“ pochvaluje si.

Václav Chalupa

Václav Chalupa

Poté, co v roce 2009 uzavřel kariéru, když s Jakubem Makovičkou a kormidelníkem Oldřichem Hejduškem vybojovali na mistrovství světa opět stříbro na dvojce, živil rodinu jako opravář veslařských lodí.

Muž devatera řemesel

„Mozoly vystřídalo nářadí, lepidlo a barva, ale bavilo mě to. Jenže pak mě veslařští bossové začali přemlouvat, abych se ujal kanálu, o kterém vím taky všechno. Tak jsem holt zase spojil se Zdeňkem Peckou, mým někdejším trenérem a nynějším šéfem,“ pokyvuje hlavou.

Kdysi se vyučil opravářem zemědělských strojů, teď je mužem devatera řemesel. „Starám se o kanál, o startovací zařízení, o vodovody na ubytovně a v kancelářích, zkrátka o všechno. Instalatéra voláme jen mimořádně. Když je na ubytovně ucpaný hajzlík, jdu tam a musím si umět poradit. Ale i tohle mě baví, většinu času totiž trávím venku,“ tváří se spokojeně.

Mladí veslaři míří do Račic

Zastoupení ve všech 13 disciplínách budou mít čeští veslaři na juniorském ME, které se o víkendu uskuteční v Račicích. Zúčastní se jej reprezentanti 31 zemí a šampionát bude generálkou na ME seniorů, které by se mělo konat v Račicích za dva roky. "Nejvíc si slibujeme od skifaře Miroslava Jecha, dvojskifu Eduard Bězděk, Jan Cincibuch a dvojky bez kormidelníka Vojtěch Skalák, Jan Potůček," pravil šéftrenér mládeže Vít Kučera, podle něhož však mohou bojovat o přední pozice i další posádky. Slavnostní zahájení je v pátek v 19.00, rozjížďky a opravy se pojedou v sobotu (vstup zdarma), semifinále a finále v neděli (vstup 100 Kč).

Na skifu se nikdy „necvaknul“, ale teď kolikrát musí i do vody. „Startovací zařízení pro rychlostní kanoisty je složitější. Občas se stane, že přestane fungovat, tak se holt potopím a pošteluju to,“ přibližuje.

A když mají veslaři nebo kanoisté při tréninku nějaký problém s lodí a neví si rady? „Popadnu nářadí a jdu na to.“

Když se musí převléknout

Nejčastěji se pohybuje v montérkách, po celý rok. „Ale třeba kvůli něčemu musím na úřad, tak jdu do saka. Nebo když je tady nějaká velká akce a přijedou vysocí funkcionáři mezinárodní federace. Zpravidla mě znají, přece je nebude vítat Chalupa v pracovním,“ usmívá se.

Naposledy musel do saka při nedávném mistrovství Evropy rychlostních kanoistů, o tomto víkendu jej to čeká znovu. Račice totiž přivítají účastníky evropského šampionátu veslařských juniorů.

Do porovnání obou šampionátů se pustí už teď. „Bude to hodně podobné, i když kanoistů bylo víc - asi 650, k tomu sto padesát handicapovaných vodáků včetně čtyřiceti vozíčkářů. Pro všechny jsme zajišťovali ubytování v okolí a dopravu. V případě vozíčkářů to byl trošku problém, protože bezbariérové přístupy nemají všude. Teď je to jednodušší, mladých veslařů bude jen něco málo přes pět set,“ má jasno.

A zmíněná plavidla, která přivezl v noci na úterý od italského výrobce? „Jsou to lodě pro příbřežní veslování v mořských vlnách, které je ve světě stále populárnější a v budoucnu se má ucházet o zařazení do programu olympijských her. V rámci pátečního zahájení juniorského šampionátu tady proběhne ukázka a v červnu je předvedou při pražských Primátorkách. Na Vltavě prý budou i umělé vlny,“ prozradí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze