Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý se těší „domů“ do Srbska a sní, že se podívá i do Ria

Český basketbalista Jan Veselý | foto: ČBF / Václav Mudra

30 2016
V těch chvílích z něj doslova tryskaly energie, vášeň, zaujetí. Jan Veselý hecoval tribuny a ty mu všechno vracely potleskem a jásotem. Koš se prohýbal, jak do něj zatloukal míč - spousta smečí byla opravdu povedených.

213 centimetrů vysoký čahoun byl v úterním duelu s Tuniskem, v němž se Češi poprvé před olympijskou kvalifikací sešli v plné síle a poprvé vyhráli, nejlepší. A nejlepší byl také ve středu, oficiálně: vyhrál anketu Basketbalista roku a po třech letech střídá Tomáše Satoranského.

Tihle dva si vyhoví nejen na hřišti a jsou tahouny Česka na cestě za tím, co se samostatnému státu nikdy nepovedlo.

„Do olympiády je daleko, už tohle je obrovský úspěch. Uděláme maximum a uvidíme, co z toho bude,“ říká Veselý. Bleskový turnaj o Rio se hraje v Bělehradě od pondělí do soboty. Do Brazílie poletí za olympijskou slávou jen vítěz.

A dlouhán Veselý má spoustu důvodů, proč se nemůže dočkat. „Těším se strašně, jsem tam jako doma,“ připomíná známý fakt, že v Srbsku za Partizan vstoupil mezi evropská basketbalová esa, že má srbskou přítelkyni, plynně ovládá jazyk země a Balkán má pevně v srdci: „Zatím jsem sháněl pětadvacet lístků, ale ty jsou jen pro rodinu. Podpora bude určitě.“

„Ať hrajeme finále se Srby“

Podpora? U ní zůstaňme, neboť tak jako Veselý čeká pomoc z hlediště, tým ji potřebuje také od něj. „Byl hlavním strůjcem vítězství. Ve druhé půli to vzal na sebe a předvedl několik krásných akcí, kvůli kterým asi diváci přišli,“ říkal Vojtěch Hruban o triumfu 87:74 nad Tuniskem; Veselý si připsal 19 bodů, z toho 14 za posledních 12 minut.

„První čtvrtina byla od nás hrozná, ale to bylo tím, že jsme se sešli až v úterý ráno. Ani jsme si na tréninku nezahráli pět na pět,“ líčí Veselý. Kvůli pozdním závěrům evropských lig se reprezentace schází tak trochu jako hokejisté před MS - na hvězdy se čeká do poslední chvíle. „Ale už spolu hrajeme dlouho, takže bylo jen otázkou času, kdy se do zápasu vrátíme.“

Český basketbalista Jan Veselý
Český basketbalista Jan Veselý v utkání s Tuniskem

Hrát a hrát, trénovat a trénovat, to je české motto pro krátký časový úsek, jenž zbývá. Ve středu si zkusili neveřejné repete proti Tunisku, ve čtvrtek pražská hala Královka uvidí od 18.00 hodin souboj s Mexikem, dalším z účastníků olympijské kvalifikace.

Veselý měl mezi přesunem z Fenerbahce k reprezentaci na odpočinek kratičkých pět dní. „To se ani dovolená nedá stihnout,“ usmál se. S klubem z Istanbulu prohrál finále Euroligy, navíc v prodloužení - to jistě bolí.

Ale jinak měl sezonu výtečnou. „Nemusíme si stěžovat. Titul je velký úspěch, to samozřejmě,“ říká o triumfu v turecké soutěži. A individuálně mu to šlo skvěle, v Eurolize bodoval doslova i obrazně, jeho akce - smeče i bloky - dobývaly čelní místa videohitparád.

Až tak, že z Turecka zazněly zprávy o zájmu NBA, dokonce o horentní nabídce 30 milionů dolarů za tříletý kontrakt. „Jsme tu kvůli reprezentaci, o těchto věcech se bavme později. Až tohle skončí,“ odvětí.

Bělehradská multifunkční Kombank Arena, kde čeští tenisté v roce 2013 vyhráli Davis Cup, pojme až 25 tisíc nadšenců. Ty by Veselý chtěl rozesmutnit; své „skorokrajany“ ideálně hodlá pokořit v přímém boji o Rio, kam dojdou nejlepší dva.

„Se Srby z Fenerbahce jsme mluvili o tom, že se potkáme ve finále. Doufám v to,“ řekl. „I proto, že bychom pak zažili atmosféru plné haly, na domácí bude určitě vyprodáno.“

Mnohé české individuality se za minulý rok zlepšily, Veselý rovněž. A jako basketbalový král země vede svou družinu na historickou misi.Najdete na iDNES.czmobilní verze