Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý kritizuje nezájem hvězd o výluku v NBA. A hledá místo v Evropě

Jan Veselý v dobré náladě. Po draftu odpovídá novinářům, jak se cítí coby hráč Washingtonu Wizards. | foto: AP

22 2011
Je mu pouhých 21 let a už si ho český basketbal vybral ke Kateřině Elhotové za jednoho z patronů pro nejmladší hráče. "Jsem moc rád, že můžu být vzorem pro začínající baskeťáky," říká Jan Veselý.

Jinak ale poslední dobou moc dobrých zpráv neslýchá. Teprve třetí Čech v NBA - v létě draftovaný Washingtonem Wizards - a jednoznačně nejvýraznější postava domácího basketbalu trpí výlukou, která slavné soutěži užírá den za dnem.

"Od června jen trénuju, žádné zápasy," říká 211 centimetrů vysoký Veselý, který dospěl do role evropského supertalentu v Partizanu Bělehrad. "Už je to nuda, stereotyp."

Co s vámi tedy bude dál?
To se uvidí. Hledáme angažmá někde, kde si zahraju.

Už máte konkrétní nabídky?
O tom bych ještě nehovořil. Ale určitě půjde o Evropu, do Číny se mi nechce. Nejjednodušší by bylo jít zpátky do Partizanu, pořád jsem jejich hráč, tak bych neřešil žádné formality - navíc jsem četl, že si prý celý srbský národ přeje, abych se vrátil. Tak uvidíme.

Vy jste přitom od začátku tvrdil, že raději na konec výluky počkáte v USA. Kdy jste změnil názor?
Ono se taky původně myslelo, že NBA začne koncem listopadu nebo začátkem prosince - a pořád se nic neděje, dohoda žádná. A i kdyby přišla, bude trvat další měsíc, než se začne hrát. Vypadá to zle, budeme muset hledat. Možná to byla chyba, že jsem si nic nenašel.

Jak vy osobně vnímáte spor hráči versus majitelé klubů?
Pokud měli minulý rok hráči 57 procent ze zisků a teď se jedná o 50, myslím, že je to celkem nefér.

Jak moc jednání sledujete?
Já jsem takový flegmatik, že to moc neřeším. Ale už mě to začíná celkem štvát. Všichni byli optimističtí, že se zítra domluví... Myslím, že nejde ani tak o peníze, ale spíš o moc. O to, kdo bude v NBA o kom rozhodovat.

Stojí za to ztratit celou sezonu?
Pořád věřím, že se nějak domluví. V Americe všichni říkají, že by hráči už měli podepsat - na jednu stranu mají pravdu, všichni by byli rádi, aby NBA začala. Jenže nejde o tuhle sezonu. Co hráči vydělají, když se začne za nevýhodné smlouvy, ztratí za příštích 10 let. Jde o budoucnost.

Dělá chyby i vaše strana?
Největší hvězdy NBA přišly k jednání až teď ke konci. Myslím, že to asi byla chyba.

Hokejisté z NHL se po odstávkovaném roce nechali slyšet, že to za to nestálo. Neměli by si basketbalisté vzít příklad?
Já furt doufám, že se sezona celá neztratí. Věřím, že se domluví. Ale kdyby ano, doufám, že to za to bude stát. Loni byl basketbal ve Státech nejpopulárnější za celé desetiletí. Určitě teď ztrácí důvěru u fanoušků.

Před návratem do Česka jste trénoval v Los Angeles. Jak vypadala vaše příprava?
Sešel jsem se tam s Derrickem Rosem nebo Russellem Westbrookem. To byly takové největší hvězdy. Od nás z Washingtonu tam byl už jen JaVale McGee. Každý ví, že v Americe je basket individuálnější, pracovali jsme spíš na technice, střelbě, driblinku. Zvykal jsem si asi týden, než jsem do toho skočil, pak to šlo v pohodě.

Zmiňovaný McGee je stejně jako vy excelentním smečařem. Hecovali jste se?
Ty tréninky byly spíš individuální, nešlo o to hecovat se ve smečích. On má strašně dlouhé ruce. Vypadá to, že by na smeč nemusel ani skákat. Trochu srandovní.

Co jste v Americe stihl mimo dřinu v tělocvičně?
Nejdál jsem byl v San Diegu, mám tam rodinu. A pak spoustu věcí v LA, i sport. Nejdřív jsem šel na fotbal, místní Galaxy proti New Yorku, ale byla to taková čutaná. Já jsme zvyklý na Ligu mistrů. Jediný tam hrál Beckham. NHL byla lepší - Kings hráli s Pittsburghem. Viděl jsem prodloužení, nasál jsem atmosféru plné haly. Taková by mohla být i na basketu.

"Obyčejní" hráči NBA už hlásí, že mají kvůli výluce problémy s penězi. Jak jste na tom vy?
Já bydlel u agenta. Platil jsem si jen jídlo, na které jsem šel sám nebo s rodinou. I letenky mi platí. Takže peníze jsou v pohodě. Budu platit leda za to, když třeba teď pojedu v prosinci k moři.Najdete na iDNES.czmobilní verze