Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pohoda bez masa. Vítková je na startu sezony hladová po úspěších

Veronika Vítková na trati sprintu v Oslu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

26 2017
Když začala s přípravou na olympijskou sezonu, zaskočily ji nečekané návaly únavy. Česká biatlonistka Veronika Vítková okamžitě věděla, že s něco není v pořádku. Ale co? Proč náhle nemá sílu a bojuje s únavou? Řešení hledala s lékaři. „Změnila jsem jídelníček,“ tvrdí a přiznává, že se se musela zříct svého oblíbeného masa. Po večerech si už steak zkrátka nedá.

Vítková, dvojnásobná medailistka ze světových šampionátů, se cítí na prahu nové sezony o poznání lépe než před loňským startem Světového poháru.

Zdá se, že už nebojuje se střeleckými položkami a nehledá běžeckou formu.

Soutěž o ceny

Tipujte nejlepší biatlonové střelce

Michal Šlesingr na střelnici během stíhacího závodu v Oberhofu.

Kdo v české reprezentaci nejlépe střílí? Hrajte o biatlonové oblečení a části z olympijské kolekce. Tipujte ZDE

Do švédského Östersundu, kde v neděli úvodními závody započne elitní biatlonový seriál, odlétala brzy devětadvacetiletá reprezentantka s natěšeností v hlase a jiskrou v očích.

„Cítím se jak na střelnici, tak na trati lépe než minulý rok. Je to pro mě takové pozitivnější,“ tvrdí. 

Jistě ji povzbudilo i povedené republikové mistrovství v biatlonu na kolečkových lyžích. Mezi ženami zkraje září získala tři domácí tituly. „Závody se mi povedly,“ přikyvuje.

Veroniko, v minulé sezoně jste dost válčila se střelbou, hlavně tedy s ležkou. V přípravě vám vycházela. Co jste změnila?
Nic jinak jsem nedělala, ale dokážu lépe fungovat v zátěži. A tím jsem při střelbě přesnější a rychlejší.

Fotogalerie

V neděli začíná Světový pohár. Těšila jste se, až zase začnete závodit proti nejlepším?
Na sezonu se hodně těším, protože během přípravy moc závodů, snad kromě mistrovství republiky, nemáme. Porovnání s ostatními nám chybí. Těším se, až se ten stereotyp změní a začne se závodit.

Berete tedy úvodní kolo Světového poháru jako test, který vám ukáže, jak jste na tom vůči konkurenci?
Pro nás je to určitě test, protože během přípravy se s ostatními nepotkáme, takže nevíme, jak na tom jsou a jak jsme potrénovali my. To právě ukáží první závody.

Jak probíhala vaše příprava? Vyhnuly se vám na rozdíl od vašich reprezentačních kolegyň zdravotní potíže?
Úplně ideální příprava to nebyla, protože ze začátku léta jsem bojovala s velkou únavou a nezvládala jsem zátěž. Cítila jsem se unavená. Naštěstí jsme to celkem rychle vyřešili. Někdy od půlky července funguji normálně s ostatními, do té doby tam byl takový větší zádrhel.

Čím se vám podařilo odstranit vaše potíže?
Po delším odpočinku a řešení s lékaři jsme asi přišli na to, čím to mohlo být, a od té doby funguji na sto procent.  Trošku jsme změnili jídelníček. Intoleranci na žádnou potravinu nemám, ale musela jsem upravit třeba i doplňky stravy. Věřím, že mé problémy spočívaly právě ve stravování.

Je něco, co nyní nesmíte jíst?
Lehce jsem omezila maso, které jsem vždycky měla moc ráda (smích). Už ho nekonzumuji navečer, ale jedině občas k obědu. Zatím to funguje.

Jak silnou motivací jsou pro vás olympijské hry?
Když jsem s biatlonem začínala, respektive když jsem se dala na profesionální dráhu, tak mě nikdy nenapadlo, že bych někdy mohla jet na troje olympijské hry. Je to takový splněný sen. Chtěla bych zúročit své zkušenosti a poprat se o co nejlepší umístění.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze