Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Probuzení Vítkové. Po třech letech čekání olympijskou nadějí

Veronika Vítková ve sprintu v Oberhofu, kde vybojovala třetí místo. | foto: AP

5 2018
Oberhof (Od našeho zpravodaje) - Vřítila se do cíle a padla na kolena.Dobrou minutu se pak Veronika Vítková vydýchávala. Když vstala, v očích i na tváři jí zářily jiskřičky úsměvu. „Ne, ještě mi negratulujte, ještě nejsou všichni v cíli,“ culila se.

Vzpomínala na sprint v Hochfilzenu, do kterého před vánoční pauzou také nastupovala v první třetině závodu a cílem projela druhá. I tehdy doufala ve stupně vítězů, nakonec z toho bylo až devatenácté místo.

Fotogalerie

„I proto se i teď trochu bojím,“ přiznávala. 

Když pak odběhla do převlékací buňky, čekala tam na ni Jessica Jislová. „Z vysílačky mám informace, že už bys třetí měla zůstat,“ řekla kolegyni.

Třetí už opravdu zůstala. Na místě, které většina biatlonistů kvůli často nevlídnému počasí nemá ráda, Vítková opět zářila. 

Právě tady se dočkala prvních stupňů vítězů, tady vyhrála první závod Světového poháru. V Oberhofu se včera po téměř třech letech vrátila na stupně vítězů. 

Přesně 36 dní před startem olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu 29letá biatlonistka dala fanouškům opět důvod snít o olympijské medaili.

Dvě sezony ticha

Před třemi lety byla na vrcholu. Během zimy 2014/2015 šestkrát stála na stupních vítězů. Se smíšenou štafetou slavila titul mistryně světa i malý křišťálový glóbus. Šest let nepřetržitě stoupala pořadím Světového poháru až na čtvrté místo, když se najednou postup zastavil.

Soutěž o ceny

Tipujte nejlepší biatlonové střelce

Michal Šlesingr na střelnici během stíhacího závodu v Oberhofu.

Kdo v české reprezentaci nejlépe střílí? Hrajte o biatlonové oblečení a části z olympijské kolekce. Tipujte ZDE

„Od té doby jsem se trochu trápila,“ přiznala.

V předminulé sezoně ještě patřila k nejlepším, první tři místa už jí ale byla zapovězena. Zato minulá zima? Nejhorší od roku 2012. 

Jen dojet do desítky byl velký problém. Na světovém šampionátu v Hochfilzenu nepostoupila ze sprintu ani do stíhacího závodu pro 60 nejlepších.

Trápila se na lyžích i na střelnici.

„Proto jsem se v přípravě snažila udělat vše pro to, abych znovu bojovala s nejlepšími. Abych si dokázala, že do nejužší špičky patřím a můžu bojovat o stupně vítězů,“ povídala. 

Změnila jídelníček a omezila maso, které předtím měla tolik ráda. Nyní si ho dopřeje pouze k obědu. 

Rozhovor po závodu

Co Vítková říkala po třetím místě

Uklidnila se také na střelnici, snaží se neohlížet se na druhé a nepřipouštět si, že má střílet rychleji. „I když mě trenéři v tréninku nutí střílet rychle, v závodě dokážu zpomalit a odstřílet rány na jistotu. Zatím se mi to vyplácí,“ říká.

Vždyť zatímco se v prosinci mluvilo o obrovském propadáku českého biatlonu, ona se pomalu vracela na místa, na která byla zvyklá. 

Na úvod v Östersundu dojela osmá ve sprintu, desítce se pak přibližovala i v dalších závodech. „Hned jsem měla o kus lepší výsledky než loni,“ těšilo ji. Bylo to znamení, že se postupně dere vzhůru.

Kde jiné ztrácejí, ona získává

Během vánoční přestávky v Jablonci dřela na střelbě, pilovala taky techniku na lyžích a zároveň psychicky odpočívala – s přítelem si vyrazila i na oblíbené skialpy.

Když pak dorazila do svého oblíbeného Oberhofu, dobrou náladu rozdávala na všechny strany. „Že bolí nohy? Snad si odpočineme a nebude to tak strašné,“ usmívala se po středečním tréninku.

Nebylo, naopak. Na Vítkové se nyní projevuje jev, o kterém se velmi hlasitě mluvilo před rokem, kdy Češi chtěli zrychlit střelbu. Ona nyní – ranám na jistotu navzdory – patří k nejrychlejším a nejpřesnějším, ve středu měla sedmý nejrychlejší čas. Kde ostatní biatlonistky ztrácejí, ona získává.

Sprint žen

Připomeňte si průběh závodu.

A hlavně, po dvou nemastných sezonách se také vrací do bývalé běžecké formy, vždyť včera byla osmá nejrychlejší. Na bývalou běžkyni-specialistku Denise Herrmannovou ztratila jen dvě vteřiny.

Středeční třetí místo ve sprintu je nejen povzbuzením pro celou reprezentaci, díky němu je také výhled na blížící se hry pod pěti kruhy příjemnější. „Snad se teď trochu uklidní i celý tým. Víme, že jdeme správnou cestou,“ myslí si česká jednička.

Ona sama ještě žádnou velkou individuální medaili z olympiád či mistrovství světa nemá. Tak snad její probuzení nebude jedinou vlaštovkou sezony.

Ta jaro nedělá.Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze