Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Verner si libuje: Skáče mi to! Odpoledne už závodí

Tomáš Verner - Tomáš Verner na Grand Prix v Moskvě. | foto: Reuters

21 2009
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Hluboko ve skále je vytesaná tréninková hala u helsinské Hartwall Areny, finského skvostu mezi zimními stadiony. Tady absolvoval v úterý svůj předposlední trénink před startem do mistrovstvím Evropy v krasobruslení i Tomáš Verner, obhájce titulu.

Ve středu už jde do tuhého, soutěž mužů začíná odpoledne krátkým programem.

Skvělou skokanskou formu zatím ukazují oba největší favorité. Francouz Brian Joubert, mistr Evropy z let 2004 a 2007, skáče na tréninku čistě hned dva čtverné skoky, toeloop i salchow. "Je ve vynikající formě. Vůbec není poznat, že ho trápily záda," říká český junior Michal Březina.

Joubert kvůli bolestem zad sice odstoupil z finále Grand prix i francouzského mistrovství, teď však Vernerovi říká: "Už se zase těším dobrému zdraví."

"To je dobře," povídá později Verner. "Nechci aby po závodě někdo říkal, že mám medaili, protože soupeři nebyli v dobré kondici."

Také Verner zatím předvádí zdařilé čtverné toeloopy. "Úterní trénink byl skokansky téměř stoprocentní," libuje si.

Oba chtějí v krátkém programu zařadit čtverný toeloop. To může být klíčový prvek celého šampionátu.

Na světovém žebříčku, který započítává výkony za poslední tři roky, je Verner nejvýš, proto si startovní pozici losoval jako poslední. Na led vjede v 15.02 hodin, hned po něm Joubert.

"Pořád mi tu připomínají, že obhajuju," říká český krasobruslař. "Čím blíž závodu, tím se to stupňuje. I na tiskovce se mě tu na to ptali furt dokola. Říkám jim: Obhájím-neobhájím, jedu se poprat a samozřejmě to zlato chci. Ale v závodě se může stát cokoliv."

Podtrženou jedničku dal helsinskému ledu. "Je úžasný, nemohu proti němu říct ani puntík. Je stejně dobrý jako v Oberstdorfu, kde se připravuju. A tam je jeden z nejlepších na světě."

Druhý Čech v akci, osmnáctiletý Michal Březina, se při pondělním tréninku ještě trápil s trojitým axelem, ale v úterý odpoledne ho už zvládl při 15 z 20 pokusů.

Letos vyhrál Březina dva závody juniorské Grand Prix, podle bodů je z účastníků šampionátu sedmý nejlepší. Může myslet ještě výš.

"Po podzimní operaci mé pravé koleno drží," říká. Na začátku sezony porazil v Oberstdorfu i Vernera. "Ale porazit obhájce titulu mistra Evropy na mistrovství Evropy, to je přetěžké. I když ne nemožné," dodává.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze