Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Verner hledá lék, jak odstranit psychický blok

Tomáš Verner | foto: Reuters

24 2009
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Byl den poté, co v souboji nejlepších krasobruslařů Evropy padl z 2. na 6. místo. Jak se cítil Tomáš Verner? "Den poté? To mi připomíná ten katastrofický film o New Yorku. Asi tak se cítím. Jako zaplavený a zamrzlý New York," pokusil se o vtip, než přiznal: "Ne, ještě jsem se neotřepal."

Rozhovor s trenéry raději odložil. Jen s fyzioterapeutem Franceskem si dlouho povídal. A s choreografkou Lori Nichol, po telefonu přes oceán. Přenos neviděla a on ji prosil: "Nepouštěj si to na videu!"

Ne, tentokrát "nezabalil" jízdu v polovině jako loni v Göteborgu. "Ale stejně to nakonec bylo jen torzo. Nezbylo v ní nic ze mě," tvrdil.

Trenéři Kopřivová a Huth to tušili už před jízdou. "Jeho oči najednou nebyly tak jiskrné a živé," vyprávěla Vlasta Kopřivová. Jako by už tehdy prohrál. Nebo ještě dřív, po losování volné jízdy, kdy ho vykolejilo, že z favoritů půjde na led první.

"Věnoval jsem se tomu víc, než jsem měl," přiznal nyní. "Měl jsem ten los vzít jen jako číslo."

Včera přijel do haly, aby fandil kolegyni Kostnerové. Lidé známí i neznámí se snažili řešit, v čem tkví jeho problém.

Dokonce zaslechl: "Nevadí vám, že jste na krasobruslení příliš inteligentní?" Student FTVS a syn primáře se ohradil: "Kdo udělá tři jednoduché skoky místo trojitých v jízdě za obhajobou titulu, ten inteligentní není. Kdyby tohle byl problém, budu jezdit na tréninku hlavou proti mantinelu."

Od začátku sezony spolupracuje s psychologem. Jenže plán, jak porazit vlastní psychickou labilitu, hledal od čtvrtečního večera sám v sobě. Teď věří, že ho nalezl.

"V Oberstdorfu budu den co den jezdit celý krátký program i volnou jízdu, s plným nasazením. Musím si vnutit myšlenku, že ta volná mě nezabije, že ji zvládnu za jakýchkoli okolností, dopoledne i večer. Abych odstranil blok, který z ní mám."

Kostnerová pak před jeho očima nepředvedla v krátkém programu místo trojitého lutze ani jednoduchý. Ne, nebyly to dobré dva dny pro jejich loni "zlatou" tréninkovou skupinu.

Nejprve je třeba porazit démony


Prvním krokem k tomu, jak vyřešit svůj problém, je pojmenovat ho.

Krasobruslař Tomáš Verner to ve čtvrtek v Helsinkách udělal.


Nehledal desítky výmluv a důvodů, proč ztratil medaili.


Prohlásil prostě a jasně: Problém je v mé hlavě! Postavil se k porážce jako chlap.


Proto teď může přistoupit k druhému kroku a svůj problém řešit.


Není přece prvním ani posledním sportovcem, jehož psychická labilita sráží z míst, kam patří.


Tenistce Janě Novotné trvalo pět let, než ze sebe setřásla kolaps ve finále Wimbledonu. Verner tolik času nemá. Život krasobruslaře je kratší.


Co mu tedy poradit?


Zdánlivou maličkost. Aby si k sobě přitáhl kladné emoce. Aby neříkal po losování: Mám špatný los. Aby místo toho prohlásil: Tak ať, jedu první, budu to mít dřív za sebou. Aby se nebál volné jízdy ani hučících tribun, když ví, co umí.


Že se svou technikou a výrazem je možná nejlepším krasobruslařem světa, o tom hovoří mnozí experti.


Takové krokové variace jako on nemá nikdo. Z piruet zvládl ty nejobtížnější. Na tréninku předvádí čtverné toeloopy i nejtěžší kombinace.


Zbývá porazit své démony.


A věřit tomu, že to dokáže.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze