Noblesní dáma, která ctila sokolské ideály. Taková byla Věra Růžičková

Ještě při oslavě 85. narozenin si Věra Růžičková troufla přejít přes kladinu. | foto: Igor Zehl, Sportmedia

3 2018
Sokolská vlajka i stráž vzdají poctu Věře Růžičkové na jejím pohřbu v Brně. Proslula jako zlatá olympijská gymnastka i činorodá osobnost. Rázná, zarputilá, činorodá, srdečná, inspirativní, neúnavná. Na Věru Růžičkovou, která před týdnem zesnula ve svých 90 letech, pasuje mnoho charakteristik.

Jednu však ti, kteří ji blíže znali, jmenují zpravidla jako první: noblesní. „Věra Čáslavská o ní mimo jiné říkala, že umí ohromně vyprávět vtipy, které byly noblesní jako paní Věra sama,“ sděluje sportovní manažer Vladimír Koudelka, který měl možnost obě legendární české gymnastky blíže poznat.

Kromě křestního jména a sportovní profese spojoval obě dámy také zlatý olympijský úspěch. Ten v podání Růžičkové se zrodil už v roce 1948 v Londýně a jeho pohnuté okolnosti jsou znalcům sportovní historie dobře známé: Růžičková jako nejmladší členka československého gymnastického družstva měla plnit roli náhradnice, musela však zaskočit za Elišku Misákovou, která onemocněla dětskou obrnou.

Zatímco Čechoslovačky týmovou soutěž slavně vyhrály, jejich kolegyně a kamarádka v nemocnici zemřela.

Smrsknout odkaz Věry Růžičkové do této jedné epizody by však bylo nejen necitlivé, ale především scestné. Ostatně její vrcholová sportovní kariéra, která čítala rovněž skoky do vody a prvoligový basketbal, skončila krátce po olympijském zlatu.

Poté Růžičková přesedlala na trenérství, při němž svým svěřencům vštěpovala nejen gymnastické dovednosti. „Byla sokolkou tělem i duší, upřímně vyznávala sokolské ideály. Držela tradici spojenou s kázní, vlastenectvím a dalšími prvky Sokola, které předávala dál,“ líčí Michal Doležel, nynější místostarosta Sokola Brno I.

Gymnastické olympijské vítězky Věra Čáslavská (vpravo) a Věra Růžičková

Gymnastické olympijské vítězky Věra Čáslavská (vpravo) a Věra Růžičková

Přestože komunisté po svém nástupu k moci kultovní tělovýchovný spolek zlikvidovali, Růžičková dál působila v brněnské hale v Kounicově ulici jako trenérka. Jen to bylo pod hlavičkou Zbrojovky.

„I když s režimem nesouhlasila, měla možnost udržet sportovní kontinuitu a předávat sokolské myšlenky. Dál vychovávala cvičence a československé reprezentanty. Sokolství se nikdy nevzdala, měla ho v sobě celý život,“ podotýká Doležel.

Svým vystupováním si matka dvou synů zároveň vydobyla uznání v široké sportovní komunitě. „Byla povahově fantastická, do poslední chvíle pro mě byla vzorem. Byla velmi pečlivá, precizní, zodpovědná. To všechno ji naučil Sokol a já jsem to obdivoval,“ oznamuje úspěšný cyklistický závodník a trenér František Jursa, jehož s Růžičkovou přes dvacet let pojilo úzké přátelství. „Chodila mi pomáhat na zahradu, pěstovali jsme spolu kytičky, sbírali jsme spolu švestky na slivovici.“

Dilema kvůli prezidentovi

Díky všeobecnému respektu a schopnostem se Růžičková společně se svým švagrem Zdeňkem - rovněž gymnastickým olympijským medailistou z Londýna 48 - významně podílela na porevoluční resuscitaci Sokola Brno I. „Nebýt těchto osobností, Sokol by se znovu neobnovil. Paní Růžičková se angažovala také ve Světovém svazu sokolstva,“ vyzdvihuje Doležel. „Byla to velmi noblesní a srdečná dáma mající zároveň přirozený respekt.“

Tradovalo se o ní rovněž, že je tvrdohlavá. „Stála si za svým názorem a přesvědčením, což vychází ze sokolské výchovy. Byla rázná a nenechala si líbit něco, co považovala za nesprávné,“ popisuje Doležel.

Vážné dilema zažila Růžičková předloni, kdy měla od prezidenta Miloše Zemana převzít medaili Za zásluhy I. stupně. „Dlouho řešila, jestli tam má jet, protože v té době byla kauza s Jiřím Bradym (kterému Zeman odmítl předat vyznamenání). Nakonec medaili převzala, ale trvala také na setkání s Jiřím Bradym, aby si to vnitřně vykompenzovala,“ přibližuje Koudelka. „Tvrdohlavou jsem ji nikdy nezažil. Spíš bych řekl zarputilou, uměla si jít za svým. Ale i to zvládala s noblesou.“

Věra Růžičková (28. října 2016)

Věra Růžičková (28. října 2016)

Vedle angažmá v Sokole byla Růžičková rovněž jihomoravskou předsedkyní Českého klubu olympioniků, právě mezi ostatními sportovci se cítila nejlépe. Za bývalým basketbalistou Ivo Mrázkem a hokejistou Františkem Mašlaněm docházela do domu s pečovatelskou službou, kam se toužila přestěhovat. Těsně předtím, než se toho letos dočkala, si však při pádu doma poranila rameno. Po tomto úrazu zůstala na vozíku a v sobotu 24. listopadu po krátké nemoci zemřela.

„Byla sokolka, která svá křídla rozpínala tak široce, že se pod ně vešli i další sportovci,“ konstatuje Koudelka.

A přinejmenším v její rodině se gymnasticko-sokolský odkaz udržel. Československo reprezentoval také její syn, cvičení pak přitáhlo i její vnuky, a dokonce pravnoučata.

Autor:

Nejčtenější

Sparta ukončila bídný podzim remízou, Komličenko už má 18 gólů

Nikolaj Komličenko z Boleslavi (vlevo) odehrává míč před Jaroslavem Svozilem z...

Protesty fanoušků, světlice, počtvrté za sebou bez výhry. Fotbalisté Sparty uzavřeli zoufalý ligový...

Ščasný: Musíme to vyhodnotit. Věřím, že pomohou kroky, které chystáme

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Jeho tým v posledních deseti zápasech získal jen devět bodů, na fotbalovou Spartu je to strašné...

Příbram - Sparta 1:1, hosté bez života, domácí v závěru trefili tyč

Martin Nový z Příbrami (vlevo) a Alexandru Chipciu ze Sparty v souboji o míč.

Sparťanští fotbalisté zase nevyhráli, už počtvrté za sebou. V závěrečném ligovém utkání podzimu se...

Vítková ve stíhačce zajela sezonní maximum. Vyhrála Mäkäräinenová

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová dobíhá do cíle stíhacího závodu v...

Konečně může být spokojená. Biatlonistka Veronika Vítková dojela ve stíhacím závodě na 14. místě a...

Hrozivý pád Gisina ve sjezdu ve Val Gardeně, závod vyhrál Kilde

Helikoptéra převáží švýcarského lyžaře Marca Gisina po hrozivém pádu během...

VIDEO Sjezd ve Val Gardeně vyhrál norský lyžař Aleksander Aamodt Kilde a připsal si třetí vítězství ve...

Další z rubriky

Semifinále parkuru v Praze vyhrál tým Madrid in Motion

V akci Jessica Springsteen z Miami Celtics.

V semifinále Super Cupu družstev parkurové soutěže Prague PlayOffs byl nejlepší tým Madrid in...

Svátek stolního tenisu: Panský a spol. dorazí do Liberce

Nestárnoucí Jindřich Panský, legenda českého stolního tenisu, předvedl divákům...

V posledním domácím utkání v roce 2018 čeká liberecké příznivce stolního tenisu opravdová lahůdka....

Vrátíme se do Prahy silnější, věří Kellnerová po „blbé náhodě“

Anna Kellnerová v pražském závodě Global Champions League

VIDEO Už byla jen divákem. Možná tím nejnapjatějším v celé O2 areně. Trpěla, čekání ji trýznilo. Anna...

Najdete na iDNES.cz