Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozloučení s Čáslavskou uspořádá olympijský výbor v Národním divadle

Věra Čáslavská na snímku z roku 1964 ukazuje medaile, které získala na olympijských hrách v Tokiu. | foto: ČTK

2 2016
Poslední rozloučení s legendární gymnastkou Věrou Čáslavskou uspořádá Český olympijský výbor. Pocta slavné sportovkyni proběhne příští pondělí 12. září dopoledne v Národním divadle. Na přání rodiny nepůjde o pohřeb, ale o rozloučení.

Hned po zveřejnění informace o skonu Věry Čáslavské začaly přicházet nabídky na důstojné rozloučení. Politici mluvili o státním pohřbu s nejvyššími poctami, předseda ČOV Jiří Kejval přišel s myšlenkou na loučení v Národním divadle.

Rozhodnutí bylo na rodině, která státní pohřeb odmítla. Takový obřad by si prý skromná gymnastka nikdy nepřála. Syn Martin i dcera Radka se ve čtvrtek domluvili s předsedou Kejvalem, že rozloučení proběhne v režii olympijského výboru.

Pocta Věře Čáslavské

Do kondolenční knihy se můžete připojit i vy, čtenáři iDNES.cz. Vaše vzkazy předáme rodině Věry Čáslavské. Děkujeme.

„Čekáme velký zájem lidí, proto bychom rádi udělali poslední rozloučení v Národním divadle. Bude to v pondělí 12. září od deseti hodin,“ potvrdila Radka Čáslavská.

Na přání rodiny nepůjde o pohřeb, ale o oficiální rozloučení. „Bude to oslava Věry Čáslavské,“ řekl Jiří Kejval.

Věra Čáslavská vybojovala na hrách v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 celkem sedm zlatých medailí, v letech 1990-96 byla předsedkyní Československého a později Českého olympijského výboru i členkou MOV. K olympijskému hnutí měla vždy blízko, olympijské ideály ctila a hájila. Poslední rozloučení organizované právě ČOV je tedy logickou volbou.

Ministryně školství Kateřina Valachová dala nahlédnout do programu: „Vzpomínková akce bude složena z úryvku z baletního a divadelního představení, které sama Věra Čáslavská navštěvovala. Chceme uctít její památku tím, co ji v životě dělalo radost,“ řekla s tím, že na pietu budou pozváni přátelé Věry Čáslavské, její sportovní vrstevníci i současní reprezentanti, stejně tak zahraniční hosté ze sportovního prostředí.

Veřejnost bude moci Věře Čáslavské vzdát hold v blízkosti Národního divadla po ukončení oficiálního programu.

Český olympijský výbor už ve středu otevřel pietní místo, kde mohou lidé na Věru Čáslavskou vzpomínat a zapisovat se do kondolenční knihy. Pieta je umístěna v pražském obchodním centru Quadrio, kde byla během OH v Riu malá fanzóna.

Kondolenční kniha je k dispozici také v Černošicích, kde Věra Čáslavská žila. Lidé se mohou podepisovat u vchodu do městského úřadu. V neděli dopoledne bude za slavnou občanku města sloužena mše v černošickém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze