Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loučení, jaké by se Čáslavské líbilo. Vzpomínkou provede Eben

Československá sportovní gymnastka Věra Čáslavská při sestavě na letních olympijských hrách v Mexiku. (Říjen 1968) | foto: ČTK

7 2016
Blíží se dny, kdy se veřejnost bude moci rozloučit se zesnulou gymnastkou Věrou Čáslavskou. Už v pátek vznikne u piazzety Národního divadla pietní místo a v pondělí bude přímo na jevišti hodinový program Vzpomínání na Věru Čáslavskou s podtitulem Rozloučení s Věrou Čáslavskou, které proběhne v duchu, jaký by potěšil. Teď už jsou známy detaily.

Vzpomínkou na nejúspěšnější olympioničku československé historie provede Marek Eben.

Hodinový program bude složen z úryvků baletu, který měla legendární gymnastka velmi ráda, a ukázky z druhého jednání divadelního představení „Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská”. Komunistického prezidenta Gustáva Husáka bude představovat Tomáš Matonoha.

Fotogalerie

Zazní rovněž osobní vzpomínky současných i minulých sportovců a dalších lidí, kteří prošli důležitými kapitolami života Čáslavské.

Režisérem je Michal Caban, o baletní složku se stará primabalerína Národního divadla Adéla Pollertová.

Bude také uveden krátký sestřih z dokumentu „Věra 68“ Olgy Sommerové. Současně se závěrem programu v Národním divadle se rozezní zvony Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Celý hodinový pořad, na jehož přípravách se podílí ČOV pod záštitou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Úřadu vlády ČR, přinese živě zpravodajská stanice ČT 24 i server iDNES.cz.

Nicméně veřejnost bude moci uctít památku Čáslavské už od tohoto pátku na piazzetě Národního divadla, kde vznikne pietní místo, kam bude možné pokládat květiny i zapisovat se do kondolenčních knih.

Piazzeta u Národního divadla, pohled na Novou scénu

Piazzeta u Národního divadla, pohled na Novou scénu

Piazzeta u Národního divadla

Piazzeta u Národního divadla

„Přinášet květiny a zanechávat vzkazy v kondolenčních knihách budou moci lidé už od páteční osmé hodiny ráno až do pondělí 12. září do dvaceti hodin,“ upřesnil generální sekretář ČOV Petr Graclík s tím, že právě v pondělí 12. 9. krátce po 10. hodině bude moci veřejnost přímo na piazzetě sledovat na velkoplošné obrazovce živý přenos oficiálního programu z jeviště Národního divadla.

Věra Čáslavská zemřela 30. srpna ve věku 74 let. Návrhy, že by se konal státní pohřeb, rodina odmítla. Na její přání se v Národním divadle nebude konat pohřeb, ale právě oficiální rozloučení.

Už od minulé středy mohou lidé vzdávat hold Čáslavské na pietním místě v pražském obchodním centru Quadrio, kde byla během nedávných olympijských her fanouškovská zóna. Další pietní místo vzniklo spontánně u sochy svatého Václava, podobně jako po smrti Václava Havla v prosinci 2011. Do kondolenční knihy se lidé mohou zapisovat rovněž na městském úřadu v Černošicích, kde gymnastka žila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze