Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Venus Williamsová: Jsme spodina

27 2006
Londýn - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Wimbledon zůstal jako kůl v plotě. Sám mezi grandslamy. Poslední, který neuznal rovnoprávnost obou pohlaví. Tak nahlížejí světové tenistky na zdejší tradici, podle níž jsou mužům vypláceny vyšší odměny než ženám. "Wimbledon stojí na špatné straně historie," prohlásila Venus Williamsová.

US Open zavedlo rovné odměny už před 33 lety, Australian Open v roce 2001, Roland Garros letos.

Američanka se natolik rozčilila, že napsala otevřený dopis do deníku Times, ironicky nadepsaný: "Wimbledon mi ukázal, že jsem jen druhořadá šampionka."

Vítěz dvouhry mužů letos obdrží 655 tisíc liber, nejlepší žena o 30 tisíc méně. Celkem si ženy na turnaji rozdělí o 472 tisíc liber méně. "To je méně, než tu loni utratili diváci během prvního týdne turnaje za zmrzlinu a jahody," porovnává Williamsová.

Celkový zisk turnaje činil před rokem 25 milionů liber. Nedostatek financí nemůže být důvodem k omezování ženských odměn. "Jde o sociální a politickou záležitost," tvrdí Williamsová. "Ženy a muži jsou rovnocenné lidské bytosti, ale tady s námi tak nezacházejí. Domov tenisu nám zasílá zprávu, že jsme jen spodina. Je to ostuda! Jméno největšího turnaje je tím očerněno."

Dokonce i britská ministryně sportu Tessa Jowellová napsala dopis organizátorům z All England Clubu, v němž je vyzvala ke srovnání mužských a ženských odměn. "Pracujeme stejně tvrdě jako mužští tenisté. Hraní, ale i cestování je velkou zátěží pro naše těla," říká i Kim Clijstersová.

Kolegové nemají pro emancipační snahy tenistek příliš pochopení. "Fyzické vypětí mužů na kurtu je větší," podotkl Roger Federer. "V prvním týdnu grandslamů zajímají diváky mnohem víc naše zápasy," řekl britský objev Andy Murray.

A bývalý šampion Pat Cash zdůraznil: "Když někdo pracuje dvakrát déle než druhý, je snad férové, že dostane zaplaceno víc. Muži hrají zápasy na pět setů, ženy maximálně na tři." Williamsová namítá: "I my bychom zápasy na tři vítězné sety rády hrály, kdyby nás nechali."

Opomněla však připomenout, že tenisový Turnaj mistryň od takového experimentu ustoupil, protože si hráčky stěžovaly na přílišnou únavu.

Čtenářům Timesů nicméně píše: "Představte si, že vás zradí někdo, koho jste dlouho obdivovali, respektovali a vzhlíželi k němu... Tak já si nyní připadám ve Wimbledonu."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze