Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští žokejové nejsou. Velkou pardubickou pojede třetina cizinců

Ve Velké pardubické se v roli žokejů představí hned sedm cizinců. | foto:  Dan Materna, MAFRA

9 2015
Dva Francouzi, dva Angličané, Ital, Bulhar a Slovák. Bezmála třetinu sedel zaberou ve Velké pardubické cizinci. Mezi dvaadvaceti účastníky jich bude v neděli na startu sedm.

„Je to čím dál větší bída. Čeští žokejové u nás prostě nejsou,“ posteskl si zkušený trenér dostihových koní František Holčák z Velkých Karlovic, který angažoval do sedla svého Gauner Danona pro Velkou pardubickou Bulhara Sertaše Ferhanova.

„Jezdí pro mě poslední tři měsíce. Velkou ještě nejel, ale snad to zvládne. Koně má v práci každý den.“

Holčákův syn Radek, rovněž trenér, se původně domluvil s žokejem Lukášem Matuským. „Ale ten si bez domluvy odjel do Švýcarska, i když měl mít o víkendu v Pardubicích sedm nebo osm startů. Spadl, zranil se a Radek byl nahraný. Člověk chystá koně rok dva, a pak to takhle dopadne,“ zlobil se František Holčák. Náhradou za Matuského bude v sedle koně Peintre Abstrait Angličan Tom Cannon.

Dva zahraniční jezdce angažoval i trenér Čestmír Olehla. Pro Klause se domluvil s italským žokejem Raffaelem Romanem, Pareta povede původem Slovák Matej Rigo.

„Poté, co se rozbil Kuba Spáčil, jsem věděl, že budu muset někoho shánět. Zkoušel jsem Jardu Myšku, ale ten se rozhodl pro jiné koně,“ líčil Olehla. „Další kvalitní čeští jezdci už byli obsazeni a u mladých to není tak jednoduché,“ naznačil Olehla jednu z příčin absence většího počtu českých jezdců ve Velké.

„Jezdci musí mít splněné nějaké předpoklady. Musí mít deset vítězství nebo umístění a přejít kvalifikaci. Talentovaný je třeba Michal Mikšovský, ale ten to zatím nesplňuje,“ vysvětloval Olehla.

Mají čeští trenéři vůbec kde brát? „Škola neprodukuje kluky, jen samé holky,“ ozval se František Holčák. „Je to samý inženýr nebo doktor, odborná řemesla nikoho netáhnou.“

Jeho slova potvrdila i ředitelka Střední školy dostihového sportu a jezdectví v Praze Soňa Froňková, mimo jiné startérka Velké pardubické.

„Holky mají pečovatelské sklony, ke koním chodí rády, zato kluky máme ve třídách jednoho až dva. Zajímají se spíše o počítače, auta a motorky, vybírají si technické obory. Přitáhnout kluky ke koním a dostihům je náročné,“ řekla Froňková. „Navíc mají mladí nedostatečnou fyzickou kondici, chybějí jim morální předpoklady. Nemají výdrž, odhodlání, cílevědomost.“

Froňková přesto doufá, že za pár let bude více adeptů, kteří by se mohli prosadit i do Velké pardubické. „Stav žáků je nyní nízký. Čekáme na příliv populační křivky dětí, které teď začaly školní docházku,“ uvedla. „A už teď se snažíme dělat seriál žákovských dostihů, abychom dali mladým příležitost se vyjezdit.“Najdete na iDNES.czmobilní verze