Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Premiérový triumf s mladíkem v sedle. Velká národní skončila senzací

Rule The World s žokejem Davidem Mullinsem překonává jednu z překážek na Velké národní. | foto: Reuters

9 2016
Na překážkách Rule The World dosud ani jednou nevyhrál, do sedla podceňovaného koně se vyhoupl teprve devatenáctiletý žokej David Mullins, kterého čekala premiéra ve Velké národní. Přesto outsideři rozmetali všechny předpoklady a slavný dostih v Liverpoolu ovládli.

Rozhodl strhující finiš tří koní, v němž Rule The World uspěl před jedním z favoritů The Last Samuri. Třetí proběhl cílem 169. ročníku další outsider Vics Canvas, který startoval s kurzem 100:1.

Během předchozí dvou dnů nepřežili dostihy na závodišti Aintree čtyři koně. Velkou národní však přečkalo všech 39 účastníků bez úhony.

„Byla to ta nejlepší jízda, co jsem zažil, a tohle je nejlepší pocit na světě,“ radoval se Mullins. „Neuvěřitelné. Líp to jít nemohlo, všechno šlo podle plánu. Jsem moc vděčný, že jsem dostal tuhle šanci.“

Irského trenéra Mouse Morrise, který devítiletého vítězného koně připravuje, označil za génia. „Stvořil tohohle koně, který dodneška na překážkách nevyhrál. No a já si nikdy ani neprošel dráhu Velké národní,“ zdůraznil nezkušenost vítězné dvojice.

Kouč Morris měl díky úspěchu ve slavném dostihu důvod k radosti po těžkém období, jímž si prošel poté, co jeho syn loni přišel o život při cestách Jižní Amerikou.

Rule The World s žokejem Davidem Mullinsem míří za vítězstvím ve Velké národní.
Rule The World s žokejem Davidem Mullinsem po vítězství ve Velké národní.

Vítězství v dostihu na 7 200 metrů o milionů liber obhajoval Many Clouds, ale neuspěl. Jediným koněm, který to dokázal, zůstává Red Rum, jemuž se to povedlo před 42 lety.

Autoři: ,


Témata: dostihy, Liverpool
Najdete na iDNES.czmobilní verze