Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velkou cenu boxu ozdobí vítěz olympiády

19 2006
Ústí nad Labem - Bez svého tradičního lákadla, kubánských "tanečníků", dnes startuje Grand Prix města Ústí nad Labem v boxu. Ale že by kvůli tomu 37. ročník prestižního turnaje výrazně utrpěl? Kdeže! Kvalita v ringu bude. Důkaz? Třeba polotěžká váha do 81 kilogramů.

Objeví se v ní kompletní trio medailistů z loňského mistrovství světa v Číně: zlatý Džanabergenov z Kazachstánu, stříbrný Chorvat Sivolija i bronzový Arménec Malumjanov.

"Že nedorazili Kubánci? Se sportem to nemá nic společného, jde o politiku," myslí si trenér české reprezentace Miroslav Vrba.

Česko a Kuba řeší diplomatickou roztržku.

"Na Kubánce chodí hodně lidí, jsou to komedianti. Ale i tak tady bude plejáda skvělých boxerů," tvrdí Svatopluk Žáček, ředitel turnaje.

Největší hvězdou bude ruský bijec Alexej Tiščenko, světový šampion a olympijský vítěz z Atén, který povýšil do váhy do 60 kg. Titulem mistra světa se pyšní rovněž Kazach Sapijev (64).

Medaili z olympiády mají Francouz Thomas (51) a Kazach Jelevov (60), ze světových či evropských šampionátů pak Kazach Žakypov, Maďar Bedak (oba 48), Bělorus Nurudinov a Francouz Noel (oba 69), Němec Povernov (91), Rus Romančuk a Chorvat Dipalov (oba +91).

Představí se přes sto boxerů z 15 států. "Nejsilnější budou Kazaši a Rusové, po dlouhé době startuje Francie," prohlásil Žáček.

Grand Prix Ústí

Dnes
15.00 vyřazovací boje

Čtvrtek
15.00 a 18.00 čtvrtfinále

Pátek
15.00 a 19.00 semifinále

Sobota
17.00 finále

Vstupné
50 korun, na finále 100

Zúčastněné státy
Arménie, Austrálie, Bělorusko, Chorvatsko, Francie, Německo, Maďarsko, Kazachstán, Litva, Mongolsko, Polsko, Rusko, Švýcarsko, Slovensko, Česko

Českou sestavu tvoří 17 jmen a řeší se, zda přibude ještě Uherek z Mostu. Do 51 kg: Faber, 54: Lazok, 57: Duraj, 60: Halaš, Egorkin, 64: Svoboda, Zahradník, 69: Štěpán Horváth, Kubíček, 75: Besaljan (Armén boxující za Prostějov), Čížek, Fibych, 81: Miňovský, Šlachta, 91: Viktora, Fišer, +91: Průša.

"Favorita nemáme žádného, kluci můžou mile překvapit," uvedl Vrba. Loňští vítězové Adámek a Šachbazjan odešli do profiringu. "Sázíme na Halaše, Horvátha, Viktoru či Fabera. Uvidíme, co mladý Lazok. Jde o váhu níž," uvedl Žáček.

Výsledky napoví o nominaci na mistrovství Evropy, které se koná v červenci v bulharském Plovdivu. "Na Velké ceně se ukáže, z koho bychom pro šampionát mohli vybírat. Sice pak budou i další turnaje, ale výkon v Ústí může boxerům pomoct," vzkázal Vrba.

Po vážení a losu dnes vypuknou vyřazovací boje v 15 hodin. Od šesti je slavnostní zahájení. Čtyřdenní klání vyvrcholí sobotními finálovými bitvami. Živě je bude přenášet kanál ČT4, záznam o den později odvysílá ČT2.

Autor:


Nejčtenější

Porsche Panamera 4,0 4S...
Porsche Panamera 4,0 4S...

r.v. 2017, naj. 9 200 km, diesel
3 350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze