Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velké lyžařské vítězství: loni utekl smrti, teď už zase stojí na svahu

Daniel Albrecht | foto: Reuters

26 2010
Kitzbühel, poslední skok, do cíle jeho tréninkové jízdy zbývalo snad dvě stě metrů. Švýcarský sjezdař Daniel Albrecht ale ztratil rovnováhu, dopadl na záda, jeho tělo bezvládně klouzalo po sněhu. To bude konec kariéry! A doufejme, že jen kariéry. Naštěstí ne, mistr světa z roku 2007 stál tento týden zase na svahu.

"Celou noc a ráno jsem byl nervózní. Nespal jsem dobře, byl to pro mě důležitý test," říkal. "Nijak jsem neriskoval, sjel jsem hladce celý kopec. Bylo moc důležité, že jsem si zase vyzkoušel rychlost."

Albrecht byl o šest sekund pomalejší než Nor Aksel Lund Svindal, nejlepší borec tréninku na víkendový sjezd. Ale časy byly asi to poslední, co muže, který utekl před smrtí, zajímalo.

V tréninku dojel na 81. místě, daleko od desítky. Ale už jen rychlá jízda pro něj byla vítězstvím. I když se jezdilo v extrémních teplotách -25 stupňů, Švýcar se v cíli usmíval.

"Je to pro mě úžasný den," citovala ho agentura AP. "Lyžování mě zase těší, i když jsem to tentokrát pojal úplně volně."

Před 22 měsíci bojoval o život. Po pádu ve skoro 140kilometrové rychlosti ležel několik týdnů v komatu v innsbrucké nemocnici. Lékaři diagnostikovali mozkolebeční trauma, potvrdilo se pohmoždění plic, vnitřní krvácení.

Pád Švýcara Daniela Albrechta při tréninku na sjezd v Kitzbühlu

Pád Švýcara Daniela Albrechta při tréninku na sjezd v Kitzbühelu

Když se 27letý sjezdař probral z umělého spánku, nepamatoval si, kdo je, co se mu stalo. Lyžovat ale nezapomněl.

"Je úspěch, že jsem dojel, i když s velkou ztrátou," pochvaloval si pod kopcem. "Ale po tak dlouhé pauze nemůžu letět z kopce jako o život, na maximum. Cítil jsem zase závodnické vzrušení a věřím, že se mi postupně vrátí forma."

Osudný karambol si Švýcar nevybavuje. Do Kitzbühelu se vrátil minulé léto a prošel si i závěrečnou pasáž slavného rakouského kopce.

"Nic zvláštního jsem necítil," vzpomínal. "Nemám problém se strachem. Znamenalo by pro mě moc, kdybych zase lyžoval dobře."

Ve Světovém poháru startoval už loni, v roli předjezdce obřího slalomu v Ga-Pa. Úvodní sjezd sezony v kanadském Lake Louise odstartuje v sobotu v 19:30, superobří slalom v neděli o půl hodiny dřív.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze