Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká voda opět úřadovala. Odplavila mistrovství světa kajakářů

Štěpánka Hilgertová | foto: www.kanoe.cz

9 2010
A už je to tu zase! Velká voda vyhnala vodní slalomáře z trati. Už v červnu je povodeň na Dunaji donutila přesunout mistrovství Evropy na srpen. A teď se řeka Sáva po vytrvalém dešti rozlila v Tacenu natolik, že zatopila trať mistrovství světa.

Jury proto musela vynést jednoznačný verdikt: kvalifikace kajakářů je přeložena na pátek. Pokud příroda dovolí... Večerní mimořádná schůze vedoucích družstev bude jednat o dalším osudu šampionátu.

Zbývající kategorie stihly odjet svoji kvalifikaci už ve středu a česká výprava měla po ní rozporuplné pocity. Nejvíce zazářila ta nejstarší: 42letá Štěpánka Hilgertová, úplně nejstarší kajakářka v kvalifikaci, ji zvládla coby druhá nejrychlejší. Pouze Španělka Chourrautová byla o 78 setin rychlejší.

"Zajela jsem dobře už první jízdu. Po té jsem věděla, že je to dobré. Do druhé jsem proto šla už naprosto uvolněná a bez nervů - a ještě jsem se zlepšila," říkala Hilgertová, dvojnásobná olympijská vítězka i mistryně světa.

Do víkendového semifinále prošly i další dvě kajakářky, dvě kanoistky, dva kanoisté a jedna deblkanoe. Jenomže: výprava zaznamenala také dvě velké ztráty. Vyřazen je kanoista Michal Jáně, vítěz Světového poháru v Praze. V první jízdě minul bránu, ve druhé se nedokázal vměstnat mezi postupující.

Mnohem větším šokem však byl předčasný konec vicemistrů Evropy a stříbrných olympijskáých medailistů, deblkanoistů Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem. Jejich příběh byl podobný jako u Jáněho. Nejprve neprojetá branka a pak ve druhé jízdě hrubá chyba, po níž se příliš dlouho vraceli do brány. Sečteno a podtrženo: skončili na 28. místě a končí.

"Máme sice medaili z Evropy, ale takový konec sezony jsem si nepředstavoval. Po dojetí jsem byl vytočený, podělali jsme to," líčil Jaroslav Volf. "Normálně bychom s prstem v nose skončili v kvalifikaci do 6. místa. Navíc takovou divočejší vodu máme rádi. Ale byl to chvilkový zkrat. Ten náš sport je asi víc náhodovější než třeba veslování. Tam když má Ondra Synek natrénováno, to své si ujede."

Chuť by si mohli spravit medailí v neolympijské kategorii hlídek, ale to by byla jen slabá náplast. A nakonec, kdo ví, jak to s celým programem mistrovství bude. Třeba budou organizátoři nakonec rádi, když se jim v neděli povede uskutečnit kompletní finále individuálních kategorií.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze