Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká pátrací akce světového golfu chce najít ztracené olympijské zlato

Podoba olympijské medaile ze St. Louis 1904.

24 2010
Velmi aktivní kanadská golfová síň slávy hodlá podniknout jednu z největších akcí moderní doby. Bude jí pokus najít ztracenou zlatou olympijskou medaili z roku 1904. Oznámili to zástupci instituce v Torontu u příležitosti profesionálního turnaje Canadian Open.

Ředitelka muzea Karen Howisonová označila ztracenou relikvii za "jeden z nejdůležitějších golfových artefaktů na světě". Zámoří pomíjí fakt, že první turnaj se hrál už v Paříži 2000, a přestože tam obě individuální kategorie vyhráli Američané, agentura AP uvedla, že jediný golfový olympijský turnaj se hrál v St. Louis.

Cenný kov měl v držení vítěz George S. Lyon, jenž před 106 lety zvítězil v šestidenním turnaji a odsunul v něm favorizovaného Američana Chandlera Eagana na druhé místo. Také jeho stříbrná medaile se ztratila.

Howisonová iniciovala vznik filmového štábu, který o tehdejším turnaji natočí dokument. Živí naději, že při pátrání po potomcích účastníků her a archivářů vyjdou najevo nová fakta a zlatá medaile se možná i objeví.

Lyon, jenž neměl možnost opakovat svůj triumf o čtyři roky později v Londýně, ačkoli tam odletěl. Golfový turnaj byl na poslední chvíli zrušen. Kanaďan, jenž byl v roce 1955 in memoriam uveden právě do kanadské síně slávy, zemřel coby devětasedmdesátiletý v roce 1938.

Film společnosti Early Renaissance Productions by měl být hotov v roce 2014, tedy dva roky předtím, než se golf vrátí na program olympiád. Dějištěm bude dosud neznámé hřiště v Brazílii, letní hry bude hostit Rio de Janeiro.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze