Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická lákadla: Loučení Váni a Tiumena? Hattrick Orphee des Blins?

TRIUMF STYLEM START-CÍL. Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem byla v čele závodu od prvních metrů. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

10 2014
Zvědavost před Velkou pardubickou stoupá, i když hlavní otázky jsou podobné těm loňským. Dokáže Orphee des Blins znovu vyhrát? Favoritka by se pak stala první klisnou s vítězným hattrickem. A co legendární Josef Váňa? Pojede osminásobný vítěz slavného dostihu naposledy? A jak si povede v sedle loučícího se Tiumena?

Ochozy jsou před nedělním mítinkem vyprodány a na trať vyrazí 22 koní, mezi nimi jediný ostrovní zástupce Lambro. Favoritkou je suverénní Orphee des Blins. Otázkou je, zda může Tiumen stačit jejímu tempu, nebo spíš na očekáváném tvrdém podkladu zaútočí někdo z pětice Trezor, Nikas, Zarif, Soros a Peintre Abstrait.

„Šance vyhrát je pro každého, protože každý s tím do dostihu jde,“ řekl Josef Váňa starší, který osm dnů po dostihu oslaví 62. narozeniny. Věří, že má s třináctiletým trojnásobným vítězem Tiumenem šanci na další vavřín. „Někdo má šance větší a někdo menší. Musíš mít štěstí a pokud ho budeme mít, tak proč ne,“ řekl Váňa, který loni spadl na poslední překážce a cílem prošel za aplausu tribun pěšky.

Fotogalerie

Dostih ale ovládá poslední dva roky dvanáctiletá Orphee de Blins s žokejem Janem Faltejskem. „Budu moc rád, jestli nám to zase vyjde,“ řekl Faltejsek, jezdící převážně ve Francii, pro odborný server Dostihový svět. „Soustředím se především na sebe a na náš výkon, ten bude rozhodující,“ dodal.

Trenér Orphee de Blins Grzegorz Wroblewski věří, že klisna je připravena znovu uspět. „Dvakrát vyhrála impozantním způsobem, to jí dává výjimečnost. Ona je výjimečný kůň a je jasné, že by to měla potvrdit,“ řekl Wroblewski ČTK s tím, že za největší soupeře pro Orphee de Blins považuje smůlu a případné zranění.

Dotace Velké pardubické s Českou je pět milionů korun a vítěz vydělá majiteli dva miliony. Odměny si rozdělí sedm nejlepších koní. Dostih odstartuje v neděli v 16:35 a koně čeká 31 překážek včetně sledovaného Taxisova příkopu.

V neděli je před Velkou pardubickou na pořadu sedm dostihů. Víkendový program odstartuje už v sobotu, kdy se běží sedm rovinových dostihů.

Sázkové kurzy společnosti Betino

tři dny před startem

1,8:1 Orphee des Blins (ž. Faltejsek)
5:1 Tiumen (ž. Váňa st.)
8:1 Trezor (Velek)
12:1 Nikas (ž. Andrés), Zarif (ž. Stromský)
14:1 Soros (ž. Váňa ml.)
16:1 Klaus (ž. Myška),  Peintre Abstrait (ž. Matuský)
20:1 Kasim (ž. Novák)
21:1 Pareto (ž. Boyer)
30:1 Zulejka (ž. Bartoš)
35:1 Al Jaz (ž. Sovka)
40:1 Gauner Danon (Kratochvíl)
50:1 Moula (Tůma)
60:1 Amaragon (Liška), Universe of Gracie (ž. Kousek), Lambro (ž. Grant)
100:1 Sherardo (Kubík), Cardam (ž. Břečka)
111:1 Ter Mill (Köhl), Rubín (Růžičková), Sisi Merble (Kocman)

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze