Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostihový šéf: Jak předat ceny novým vítězům Velké? Musíme něco vymyslet

Ředitel dostihového spolku Michael Skalický by uvítal, kdyby byly dopingové kontroly ještě častější než dnes. Je to však finančně hodně náročná záležitost. | foto: Dostihový spolek a.s.

21 2016
Ředitel Dostihového spolku Michael Skalický se domnívá, že kauza, spojená s pozitivním dopingovým nálezem posledního vítěze Velké pardubické Nikase, slavný závod ani dostihový sport významněji nepoškodí.

Je zřejmé, že z potvrzeného dopingu vítěze 125. Velké pardubické, valacha Nikase, nemůže mít žádnou radost. Michael Skalický, ředitel Dostihového spolku, který vrchol dostihové sezony pořádá, však považuje za klíčové, že nešlo o úmyslný doping.

„Je to prostě blbá shoda náhod. Jednali jsme i s Českou pojišťovnou (generální partner Velké pardubické), která si tu kauzu monitorovala, a její stanovisko je totožné,“ konstatuje Michael Skalický.

V listopadu jste řekl, že pokud se podezření z dopingu při Velké pardubické potvrdí a bude v sázce pověst závodu a zdejších dostihů jako takových, zvážíte právní kroky. Nastala s pozitivním B-vzorkem odběru vítězného Nikase tahle situace?
Vyvinulo se to tak, že v tuhle chvíli nevidíme důvod se něčeho domáhat. Laboratorní rozbor prokázal látky, které jsou u koní vnímané jako doping (theobromin a kofein). J sou to ovšem běžné látky, nelze to pokládat za úmyslný doping, jako je třeba užívání EPO (Erythropoetin, hormon, který stimuluje tvorbu červených krvinek a jehož nitrožilní podávání vede ke zvýšení fyzické výkonnosti). Obsah jedné z nich, theobrominu, nepřekročil výrazněji povolený limit. Bereme to jako souhru nešťastných okolností, ke kterým došlo. V prosinci jsme si objížděli i naše partnery, jak tu kauzu vnímají, a vidí to stejně. Potvrdilo se mi to, jak pana Popelku (trenér Nikase) znám - že to zkrátka byla nešťastná náhoda.

Nebojíte se odlivu fanoušků Velké? Teď už si nemohou být jisti, že se výsledky nebudou pár měsíců po hlavním dostihu sezony anulovat...
Co se týká Pardubic, stalo se to poprvé za celou historii. Za tři roky, co tam jsem, probíhají odběry každý dostihový den, a co se tolik neví, kromě koní jsou testováni na doping také žokejové. Doteď nebyl prokázaný žádný jiný. Věřím tomu, že to nezasáhne dostihový sport ani Velkou pardubickou, i když se to v budoucnu může mediálně připomínat. Čas a další odběry ukážou, jestli to nyní skutečně byla náhoda, nebo je to v českých dostizích běžnější. Pevně doufám, že ne.

Budete dodatečně dekorovat nového vítěze, jímž se stane Pavel Kašný? Sám tu zprávu přijal s rozpaky, pochopitelně by mnohem raději triumfoval na dráze.
Emoce vítěze v cíli je pro jezdce ten největší zážitek, je strašně silná. Žokejové to dělají právě pro ni a pro to, aby byli vytesáni do historie Velké. Ověřoval jsem si, zda pro tenhle případ existuje nějaký oficiální postup Jockey Clubu. Neexistuje. Budeme muset vymyslet systém, jak to ošetřit. Požádat stávající držitele čestných cen, aby je vrátili, a předat je Kašnému a stáji Lokotrans. Už to nebude ono, ale musíme to udělat, je to slušnost.

Co říkáte na rozhodnutí zhrzeného původního vítěze Marka Stromského definitivně skončit u koní? Myslíte, že si to ještě rozmyslí?
Kdybych byl člověkem, který mu je blízký, asi bych ho teď nechal být. Jeho momentální zklamání musí být obrovské. Ale jak začne jaro, možná by udělal dobře, kdyby to přehodnotil a jednou dvakrát to ve Velké ještě zkusil. Byl bych rád, ale to si musí srovnat on.

Byl byste pro změnu dopingových pravidel, když i podle vyjádření šéfa Antidopingové komise Jockey Clubu nemohly látky objevené v moči Nikase nijak ovlivnit jeho výkon v dostihu?
Odpovím vyhýbavě - nejsem chemik ani veterinář, ale manažer. Neumím to posoudit, nevím, jestli třeba kofein nemůže nějak reagovat s jinou zakázanou látkou. Ale obecně bych řekl, že dopingová pravidla v českém dostihovém sportu jsou opravdu hodně striktní.

Dopingové kontroly se podle představitelů Jockey Clubu v posledních letech zpřísnily. Nemělo by jich ale být ještě víc? Jestliže se zakázané látky Nikasovi do těla skutečně dostaly s krmivem, pokud mu bylo podáváno delší dobu, mohl být pozitivně testován už v některém z dostihů, které Velké předcházely.
Četnost odběrů objednává Jockey Club, my pro ně pouze musíme zajistit podmínky. Stojí to nemalé peníze, které se odvíjejí i od toho, na co se testy dělají. Pokud by na to finance byly, dostihům by to určitě prospělo. Všichni chceme, aby byl náš sport čistý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze