Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubické závodiště bude pro Velkou načančané a dráha šetrná

SEBĚH Z IRSKÉ LAVICE. V úvodu druhého kvalifikačního dostihu táhli pole sedmnácti koní Hipo Jape s Janem Kratochvílem (vlevo) a Mlýn s Františkem Kovačíkem (vpravo vpředu). Dole vítězné duo Josef Bartoš a Zarif chvíli po doběhu do cíle. | foto: Michal Klíma, MAFRA

5 2015
O dostihovou dráhu pardubického závodiště pečuje po celý rok, ale před Velkou pardubickou má správce Jiří Janda se svým týmem přece jen větší honičku než obvykle. „Snažíme se, aby to bylo všechno hezčí a načančané. Například jsme nově oseli Irskou lavici,“ říká Janda, jenž je zároveň dostihovým trenérem.

Místo trávy kostřavy rákosovité, která dlouho klíčí, teď bude na překážce číslo 5 jílek. „Ten vyleze za týden. Chceme Irskou krásně zelenou,“ vysvětluje Janda.

A přeje si, aby před nejtěžším dostihem kontinentální Evropy zapršelo. Pak by totiž nohy koní snášely nárazy na dráhu mnohem lépe. „Ideální by bylo, kdyby v týdnu před Velkou napadlo 25 milimetrů srážek, protože déšť trávu zavlaží rovnoměrně,“ konstatuje Janda.

Na travnatém oválu by se koně měli bořit do hloubky čtyři až pět centimetrů, oranice musí být hlubší - aspoň dvacet.

„Je nutné také zabezpečit to, aby přechod z trávy do oranice byl plynulý. Ne všude ale můžeme uměle zavlažovat, tak se snažíme alespoň půdu provzdušňovat a trošku tam nějakou vodu pošleme. Ale je to ošemetné; musíte najít tu správnou hranici, kdy je vody tak akorát,“ upozorňuje Janda.

Kromě toho pracovníci závodiště prořezávají živé ploty na překážkách a připraví stáje. „Dají se nové piliny, protože trenéři většinou nechtějí, aby koně před dostihem ještě žrali. V opačném případě se jim seno samozřejmě dá,“ říká správce Janda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze