Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Orphee des Blins potřetí vyhrála Velkou pardubickou, Váňa šestnáctý

12 2014
Bylo to nejtěžší a nejtěsnější vítězství, o prvním místě ve 124. Velké pardubické rozhodlo jen půl délky. Hnědka Orphee des Blins, šampionka posledních dvou ročníků, však dokázala triumfovat i potřetí. Josef Váňa s Tiumenem dokončil slavný dostih v závěru pole.

Nebyla to Orphee posledních dvou let, suverénní a nepřemožitelná. Tentokrát si musela sáhnout až na dno svých sil. Možná se na tom podepsal fakt, že během sezony marodila, měla naraženou nohu a chvíli dokonce v tréninku stála. Nad překážky se vrátila až v září, kdy vyhrála 4. kvalifikaci.

Těsně před startem ji však bookmakeři opět označili mezi dvaadvaceti koni za favoritku číslo 1. To ona měla dobýt největší podíl z 5milionové dotace.

Úvodní start nevyšel, koně vyběhli dřív, než startérka mávla červeným praporkem, po druhém kolečku už bylo vše v pořádku a Orphee se od prvních skoků držela v čele pelotonu. Jedinými soupeři jí byli volní koně, kteří setřásli své žokeje na Velkém Taxisu. „Už je to starší dáma, potřebuje se dostat do rytmu,“ říkal k vlažnějšímu úvodu žokej Jan Faltejsek. „Ale na Taxisu se zase čapla.“

Fotogalerie

Přesto žokej 12letou klisnu přibrzdil, nehnal se tak bezhlavě vpřed jako v předchozích ročnících. „Chtěl jsem ušetřit síly,“ přiznal pak v televizním rozhovoru. „Sedm kilometrů, to není jen tak. Oranice byly rychlé, tráva nakropená, takže tam je to zase mrtvé. A to koním bere síly.“

Právě jemu a jeho hnědce jich však do cílové rovinky zbylo nejvíc. Byť Faltejsek prohlašoval, že Orphee nikdy bít nebude, za poslední proutěnou překážkou máchal zběsile bičíkem. Al Jaz s žokejem Sovkou dotíral, ale velezkušený tandem dotáhl svou pouť až k cíli.

„Super, dokázali jsme to, zvládli jsme to,“ oddechl si vítěz. „I když to bylo o fous.“

Orphee je první klisnou, která v Pardubicích triumfovala třikrát za sebou, a zopakovala šňůru Peruána z let 1998 - 2000. „Spokojenost je absolutní,“ přiznal Faltejsek po dramatickém doběhu. „Jezdil jsem jako o život, věděl jsem o Al Jazovi. Začal jsem dřív, aby měla na trávě čas přidýchnout. Bylo to nejtěžší vítězství.“

Už za polovinou dostihu začal ztrácet kontakt Josef Váňa, legenda pardubického závodiště. „Tiumen udělal pár chyb, ale vždycky z toho svou šikovností vylezl. Jen ho to stálo moc sil,“ zalitoval žokej.

Osminásobný vítěz s trojnásobným králem Tiumenem málem skončil už na Taxisu. „Skoro jsem si tam vystoupil,“ přiznal Váňa, který za osm dní oslaví 62. narozeniny. „Byl to rychlý, poctivý dostih a vyhrál ten nejlepší. Na nás to bylo moc. Ale jsme doma, oba zdraví a asi si teď půjdeme užívat důchodu. Nespadl jsem, pěkně jsem si to užil, ale bohužel Velká je o penězích a ty jsme nebrali.“

Na Taxisu mimo jiné upadla Zulejka s Josefem Bartošem. Zatímco žokeje odvezli na vyšetření, kůň s největší pravděpodobností pád nepřežil.

Výsledky Velké pardubické steeplechase

124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou
(překážkový dostih na 6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5 milionů korun):

1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, stáj DS Pegas), 2. Al Jaz (ž. Sovka), 3. Klaus (ž. Myška), 4.Universe of Gracie (ž. Kousek), 5. Kasim (ž. Novák), 6. Zarif (ž. Stromský). Čas: 9:08,25. Výrok: tuhý boj 3/4 - 13 - 1.
Další dostihy:
I. Marmiton (ž. Matuský) - Playmona - Mesi
II. Luminator (ž. Brečka) - Barateus - Tahini
III. Al Bustan (ž. Stromský) - Stretton - Vivat
IV. Zugor (Liška) - Kimenne - Wild Danger
V. Shaman (ž. Matuský) - Ryana - Vandual
VI. Modena (ž. Andrés) - Goscater - Sheron
VII. Fafintadenient (ž. Váňa ml.) - Gejzir - No Time To Lose

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze