Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká naděje českého běžeckého lyžování tápe. Jakše brzdí zdraví

12 2010
Pamatujete? Před dvěma roky, když Lukáš Bauer poprvé suverénně ovládl Tour de Ski, dojel na 11. místě. O pár týdnů později získal titul mistra světa do 23 let a svou první "bednu" ve Světovém poháru, třetí místo v Bormiu. Martin Jakš byl experty označován jako vycházející hvězda běžeckého lyžování a možný nástupce Bauera.

A teď střih. Jsme o dva roky později. Bauer znovu triumfuje v Tour de Ski, jméno Jakš ale v celkových výsledcích nenajdete. 23letý rodák ze Železné Rudy dojel v páteční desítce klasicky v Toblachu na 26. místě, nejlépe v této sezoně. V sobotu ve dvacítce s hromadným startem ale vzdal.

"Před Tour jsem omarodil, trénoval jsem vlastně jen dva dny. S trenérem jsme přemýšleli, jestli se vůbec postavím na start, nakonec se rozhodlo, že ano. I proto, že v Česku nebyl sníh, abych doma trénoval. Tréninkový výpadek byl samozřejmě znát," vysvětloval v pondělí Jakš. Měl volno, s přítelkyní jej trávil na šumavských Prášilech.

Zdraví. To je v Jakšově případě zásadní problém. Nachlazení a virózy přicházejí bez zjevné příčiny opakovaně. Kvůli nim nejde šumavský talent výkonnostně tak nahoru, jak by si přál a jak mu před dvěma roky mnozí předpovídali. Narušují přípravu a nutí ho jen zpovzdálí sledovat, jak jeho vrstevníci Northug a Cologna sbírají medaile. Po nadějné sezoně 2007/2008 nepřišlo zlepšení, nyní zatím také stagnuje.

"Letos jsem marodil už v přípravě, byl jsem nachlazený a ležel jsem s antibiotiky. Pak jsem odjel dva závody Světového poháru v Kuusamu a v Davosu a jeli jsme se připravovat na ledovec Schnalstal. Před dalším svěťákem ve slovinském Rogle mi pak ale zase začaly zdravotní trable, bolelo mně v krku a kvůli zánětu horních cest dýchacích jsem opět bral antibiotika. Úplně mne to vyřadilo na týden a před Tour de Ski jsem trénoval jen zmiňované dva dny," popisuje Jakš.

I proto bere každý pokrok. A šestadvacáté místo z páteční desítky pro něj takovým pokrokem je. Proč tedy odstoupil ze sobotní předposlední etapy, klasické dvacítky s hromadným startem?

"Byla to vlastně součást taktického plánu. Cítil jsem se dobře, takže jsme se domluvili s trenérem Petráskem, že pojedu, co to dá a zkusím se probojovat na čelo a třeba pomoct Lukášovi Bauerovi. Lukáš to ale nepotřeboval, vzal za to sám a suverénně si jel pro vítězství. Já toho pak měl už dost a po nějakých třinácti kilometrech jsem odstoupil."

Přesto Jakš nemá z Tour špatný pocit. "Kvůli tréninkovým výpadkům jsem nemohl čekat zázraky. Teď musím dál trénovat a doufat, že vydrží zdraví." Do neděle se bude připravovat na krkonošských Mísečkách, svěťák v estonském Otepää vynechá. 20. ledna odlétne s reprezentačními parťáky na předolympijskou přípravu do Kanady.

S velkým přáním - zůstat zdravý. Pak věří, že forma půjde nahoru. Že na olympiádě udělá výsledek. A svůj talent zase začne prodávat.Najdete na iDNES.czmobilní verze